SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej w Płocku otwarte

Minister zdrowia otworzył Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej/fot. Twitter/Ministerstwo Zdrowia

W Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku minister zdrowia Łukasz Szumowski otworzył w poniedziałek Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej służące do praktycznych ćwiczeń zawodowych w ramach kształcenia studentów na kierunku pielęgniarstwa.

Szumowski ocenił, że takie placówki edukacyjne umożliwiają przygotowanie kadr medycznych, w tym np. pielęgniarek czy położnych, do w pełni profesjonalnej opieki nad pacjentem. – Studenci muszą wykształcić w sobie takie umiejętności, żeby postępowanie ratujące życie pacjenta było tak naprawdę odruchem – podkreślił.

Jedyna w Polsce

Szef resortu zdrowia przypomniał, że Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej w MUP to kolejna taka placówka edukacyjna w Polsce, a docelowo powstanie ich w sumie 35, obecnie działają 24. Łączny koszt ich utworzenia wynosi blisko 93 mln zł.

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej w MUP ma pięć sal, w tym pracownię umiejętności technicznych i opieki pielęgniarskiej. Sale wyposażone są w trenażery i w symulatory tzw. wysokiej wierności MCSM oraz w monitoring audiowizualny, który pozwala na bieżącą kontrolę i sterowanie przebiegiem zajęć, a także na ich rejestrację.

Symulacje

Według MUP prowadzone w placówce w trakcie zajęć ze studentami symulacje umożliwią m.in. „wielokrotne ćwiczenie umiejętności zawodowych tak często, jak jest to konieczne, aby zniwelować błędy i zoptymalizować wyniki kliniczne”. Zajęcia w tej formule pozwolą np. na przećwiczenie i sprawdzenie umiejętności w rzadkich i nietypowych przypadkach.

Mazowiecka Uczelnia Publiczna podała, że Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej powstało w ramach współfinansowanego z funduszy unijnych projektu poprawy jakości kształcenia na prowadzonym tam kierunku pielęgniarstwa. Koszt inwestycji wyniósł ponad 2,58 mln zł. Partnerem projektu jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku.

Czytaj też:

Nowe karetki dla mazowieckich szpitali. „To jeden z priorytetów”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone