SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Loty wstrzymane na pół godziny. Wciąż bez porozumienia w PAŻP

fot. PAŻP

Ruch na Lotnisku Chopina odbywa się już normalnie – powiedział rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) Paweł Łukaszewicz. Starty zostały wstrzymane w piątek między godz. 8.20 a 9.00 ze względu na niedyspozycję jednego z pracowników – dodał.

Starty odbywają się normalnie, ruch jest przywracany – powiedział rzecznik.

Przypomniał, że trwa spór pomiędzy pracownikami wieży kontroli lotów na Lotnisku Chopina a kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Dodał, że czwartek w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się spotkanie Pracodawcy z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Lotniska Warszawa w ramach rokowań sporu zbiorowego.

Rozmowy zakończyły się o godzinie 2:30 w duchu wzajemnego zrozumienia, a dzisiaj ustalimy datę kolejnego spotkania – powiedział.

We wtorek Łukaszewicz mówił, że jedna z organizacji związkowych działających w PAŻP – Związek Zawodowy Kontrolerów Lotniska Warszawa – domaga się odwołania nowego kierownika wieży kontroli lotów na Lotnisku Chopina, odstąpienia od wprowadzenia nowego grafiku dyżurów na kolejne trzy miesiące i przywrócenia starego grafiku.

Dodał, że 33 kontrolerów wieżowych z Lotniska Chopina (spośród 570 kontrolerów wieżowych, zbliżania i obszarowych pracujących w Polsce) złożyło pisemne oświadczenia woli o rezygnacji z powierzonych funkcji. PAŻP, jak wyjaśnił rzecznik, po analizie tych pism dokonanej przez prawników wewnętrznych i kancelarii zewnętrznej potraktowała je jako wypowiedzenia umowy o pracę.

Dwa z nich zostały przyjęte i uznane za skuteczne. Ich autorów zwolniono z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia – powiedział Łukaszewicz.

Wypowiedzenia kontrolerów

W poniedziałek PAŻP podała, że 27 listopada wpłynęło do niej pismo jednej z kilkunastu działających w agencji organizacji związkowych „z żądaniami w trybie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych”. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jak napisano, „pracodawca natychmiast zgłosił spór do Państwowej Inspekcji Pracy” oraz zaprosił tę organizację związkową do rozmów 9 grudnia 2019 r. PAŻP zaznaczyła, że „nie składała w dniu 2 grudnia 2019 r. jakichkolwiek oświadczeń w przedmiocie wypowiadania lub rozwiązywania umów o pracę”.

W ostatnich dniach listopada, jak wyjaśniono, grupa pracowników Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej „złożyła z własnej inicjatywy oświadczenia o rozwiązaniu umów o pracę z zachowaniem okresów wypowiedzenia”.

2 grudnia PAŻP po „wnikliwym przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego” przekazała tym pracownikom informację potwierdzającą fakt złożenia przez nich oświadczeń o wypowiedzeniu umów o pracę, „wskazując na konsekwencje prawne złożonych przez nich oświadczeń oraz przypomniała o obowiązkach pracowniczych wynikających z obowiązujących przepisów prawa” – czytamy w komunikacie. Przeprowadzono też rozmowy z dwoma przedstawicielami związku zawodowego – dodano.

Jednocześnie 2 grudnia pracodawca przekazał informację pracownikom „o woli dialogu z każdym pracownikiem” – poinformowano.

Czytaj też: Spór w PAŻP. 33 „oświadczenia woli wypowiedzenia” kontrolerów lotów

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone