SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Konstanty Radziwiłł o KFO: ponad 100 miliardów złotych dla Mazowsza

Konstanty Radziwiłł/fot. RDC

Sto miliardów złotych może zasilić Mazowsze – wojewoda mazowiecki mówił w „Poranku RDC” o korzyściach płynących z Krajowego Planu Odbudowy. Konstanty Radziwiłł dokonał wstępnego, szacunkowego przeliczenia i wyjaśnił, co składa się na finansowy pakiet.

Trafią mniejsze lub większe środki, które będą wspierać z jednej strony wszystkie znane mechanizmy, które dotychczas funkcjonowały – zarówno programy regionalne jak i ogólnopolskie unijne, oprócz tego są mechanizmy stałe jak bezpośrednie dopłaty dla rolników. Tu będziemy dodatkowe narzędzia wynikające z Funduszu Odbudowy – mówił Konstanty Radziwiłł w „Poranku RDC”.

Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł. – Gdyby chcieć przybliżyć, jak to są kwoty, to na każdego z nas przypada ponad 20 tysięcy złotych. Jeżeli przeliczylibyśmy to na Mazowsze, to oznacza, że trafić powinno tu ponad 100 miliardów złotych, co już jest potężną kwota, jakiej Mazowsze nigdy nie oglądało – zaznaczył wojewoda.

Sejm uchwalił we wtorek wieczorem ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. Za ratyfikacją opowiedziała się większość klubu PiS (oprócz Solidarnej Polski), a także Lewica, PSL i Polska 2050. W ubiegłym tygodniu Lewica porozumiała się z PiS w sprawie kształtu Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy. Rząd zaakceptował propozycje Lewicy m.in. dotyczące dofinansowania szpitali powiatowych czy budowy 75 tys. mieszkań komunalnych.

„Odmrażanie” w szpitalach

Wojewoda w „Poranku RDC” odniósł się również do sytuacji epidemicznej na Mazowszu. Jak mówił, w związku z „gwałtownie malejącą” liczbą hospitalizacji covidowych, do połowy maja w mazowieckich szpitalach liczba łóżek dla zakażonych koronawirusem zmniejszy się o dwa tysiące.

Do wojewody mazowieckiego zgłosiła się w tej sprawie większość szpitali w województwie. Odmrażanie będzie postępować sukcesywnie – przekonywał Konstanty Radziwiłł w Radiu dla Ciebie. – Widać, że będziemy dalej postępować. Nie tylko liczby dotyczące zakażeń poszły w dół, ale także liczba osób, które wymagają hospitalizacji z powodu COVID-19 bardzo gwałtownie spada – dodał.

W środę na Mazowszu potwierdzono 462 nowe przypadki koronawirusa. Odnotowano też 34 śmiertelne ofiary zakażenia, 29 z nich miało choroby współistniejące.

Posłuchaj całej rozmowy:

Poranek RDC: Krajowy Plan Odbudowy a sprawy Mazowsza

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone