SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Znamy laureatów Koryfeusza Muzyki Polskiej [ZOBACZ]

fot. Inf. Prasowe

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie wręczono Koryfeusze Muzyki Polskiej 2019. Główne nagrody trafiły do Jakuba Józefa Orlińskiego i Zuzanny Budzyńskiej – kameralistów, Szymona Ogryzka oraz Kwartetu Śląskiego. Nagrodę honorową za całokształt osiągnięć odebrał maestro Wiesław Ochman.

Nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej gatunkowo i chronologicznie muzyki polskiej. Jest to nagroda zainicjowana i wręczana przez środowisko muzyczne. Organizatorem nagrody jest Instytut Muzyki i Tańca.

Kategoria „Odkrycie roku”

Tegorocznymi laureatami nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie roku” zostali: Zuzanna Budzyńska i Szymon Ogryzek – kameraliści – skrzypaczka i pianista zostali nominowani za propagowanie muzyki polskiej, sukcesy na arenie międzynarodowej oraz nagranie płyty „Polonaises”. – Tę statuetkę chcielibyśmy zadedykować przyjaciołom i rodzinie, za wsparcie i wszelką pomoc. Bo bez nich niczego byśmy nie osiągnęli. Wszystko osiągnęliśmy dzięki nim i dzięki ciężkiej pracy. Dzięki pracy jesteśmy tym kim jesteśmy – powiedział po odebraniu statuetki Szymon Ogryzek.

W tej kategorii nominację otrzymali także: jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów, laureat Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Janusz Olejniczak. Nominację otrzymał za współprowadzoną z Jerzym Kisielewskim audycję „Co słychać?”, emitowaną w piątki na antenie Radia dla Ciebie. Janusz Olejniczak do czasu rozpoczęcia współpracy z RDC nie udzielał się jako komentator życia artystycznego i był postrzegany wyłącznie jako wybitny pianista, genialny odtwórca dzieł Fryderyka Chopina. Więcej o nominacji Janusza Olejniczaka TUTAJ.

Kontratenor Jakub Józef Orliński za debiutancką płytę Anima Sacra, prezentującą arcydzieła muzyki wokalnej epoki baroku. Pianista Tomasz Ritter za bycie muzykiem odważnym, sięgającym po niełatwy i nietuzinkowy repertuar oraz zwycięstwo na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych oraz wokalistka jazzowa Sasha Strunin za album Autoportrety, prezentujący poezję Mirona Białoszewskiego, do której muzykę skomponował Gary Guthman, amerykański kompozytor i trębacz jazzowy.

Kategoria „Osobowość roku” 

Tytuł Koryfeusza Muzyki Polskiej 2019 w kategorii „Osobowość roku” otrzymał kontratenor Jakub Józef Orliński za nieprzeciętny talent, osobowość i wyrazistość artystyczną, doskonałe łączenie pięknej barwy głosu z nienaganną techniką wokalną i wyczuciem stylu, a także za swobodne poruszanie się między różnymi gatunkami muzycznymi, od muzyki sakralnej po hip-hop.

O nagrodę rywalizowali: flecista Łukasz Długosz za przyczynienie się do ogromnego rozwoju polskiej literatury fletowej, łączenie najwyższego poziomu sztuki wykonawczej z niezwykłą aktywnością nakierowaną na promocję muzyki polskiej zarówno XX, jak i XXI wieku oraz inspirowanie twórcze polskich kompozytorów. Skrzypaczka, koncertmistrzyni i dyrektor artystyczna {oh!} Orkiestry Historycznej Martyna Pastuszka za kompetencje artystyczne, które w połączeniu z jasną wizją kreowania ścieżki artystycznej zespołu, pozwoliły wypracować {oh!}… pozycję czołowej polskiej orkiestry grającej na instrumentach z epoki.

Nominowani byli również muzykolog Maciej Prochaska „za zrekonstruowanie dawnych partytur, ze szczególnym uwzględnieniem Halki w wersji wileńskiej i Szwajcarskiej chaty Stanisława Moniuszki”. Podkreślono, że przy tym, że dzięki trzyletniej pracy Macieja Prochaski było możliwe „przywrócenie autentycznego brzmienia dzieł twórcy polskiej opery narodowej w Roku Moniuszki 2019”. Nominację w tej kategorii otrzymała także wokalistka jazzowa Aga Zaryan „za przybliżenie współczesnej publiczności tego, co najlepsze w jazzie, kontynuowanie tradycji wybitnych wokalistek jazzowych oraz nagranie dwóch płyt High & Low oraz What Xmas Means To Me, którymi udowodniła, że projekty artystyczne można realizować wbrew obowiązującym modom oraz przemijającym trendom”.

Kategoria „Wydarzenie roku” 

Wydarzeniem roku okazał się 10/40 Kwartet w Muzeach, który przygotował Kwartet Śląski – jeden z najlepszych polskich zespołów kameralnych. „W roku 40-lecia istnienia Kwartet Śląski wystąpił podczas 10 koncertów w 10 muzeach, prezentując najbardziej wartościowe utwory polskich kompozytorów XX wieku. Śląscy kameraliści wyszli poza typowe sale koncertowe i wystąpili we wnętrzach znamienitych muzeów” – wskazano w uzasadnieniu nominacji do nagrody.

O tytuł ten ubiegały się także: Festiwal im. Księcia Władysława Lubomirskiego, który nawiązuje do kulturowych korzeni I Rzeczypospolitej, prezentując twórczość arystokracji polskiej i jej rolę jako mecenasa kultury polskiej; Kromer Biecz Festival, który z kolei – jak podano – „prezentuje muzykę dawną w epokowych wnętrzach i otwartej przestrzeni publicznej, w historycznym kontekście miasta”. Moniuszko for the World – autorski projekt pianisty, kompozytora i dyrygenta Emiliana Madeya, promujący wybitną twórczość pieśniarską Stanisława Moniuszki w wersjach obcojęzycznych, a także „Moniuszko. Halka”, czyli wydawnictwo Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina prezentujące operę „Halka” Stanisława Moniuszki we włoskiej wersji językowej z międzynarodową obsadą solistyczną, z grającą na historycznych instrumentach orkiestrą Europa Galante oraz Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Fabio Biondiego.

Nagroda honorowa

Nagrodę honorową Koryfeusz Muzyki Polskiej 2019 za całokształt osiągnięć odebrał maestro Wiesław Ochman. – Dzisiaj chciałbym nie tylko pogratulować nominowanym i laureatom, ale jednocześnie zapewnić państwa, że to wyjątkowe wyróżnienie jest dla mnie dowodem uznania dla tych wszystkich ludzi, który spotkałem na swojej drodze artystycznej, a którzy pozwolili mi nauczyć się tego wszystkiego, co jest konieczne, żeby wystąpić przed publicznością i żeby ta publiczność wyszła z teatru zadowolona. Dzięki nim jestem tutaj i otrzymałem tę nagrodę – powiedział odbierając nagrodę. Wybitny tenor Wiesław Ochman był też gościem Jerzego Kisielewskiego i Janusza Olejniczaka w audycji „Co słychać?”.

Laureaci otrzymali statuetkę Koryfeusza autorstwa prof. Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundowały Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART. Sylwetki wszystkich laureatów, a także nominowanych osób dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl. Organizatorem nagrody jest Instytut Muzyki i Tańca.

W związku z przypadającym 1 października Międzynarodowym Dniem Muzyki wybitny pianista prof. Piotr Paleczny skierował do uczestników gali przesłanie, w którym zwrócił uwagę na nadzwyczajną wartość, ważność, dobro i miejsce, jakie zajmuje w życiu nas wszystkich Muzyka. – Muzyka, bez której wielkiego, choć często niezauważalnego oddziaływania, nasze życie byłoby o wiele uboższe, a ludzie bez dostępu do Muzyki nie byliby sobą – podkreślił prof. Paleczny, dodając też, że przesłaniem Międzynarodowego Dnia Muzyki jest promocja artystów jako tych, którzy poprzez muzykę tworzą i przekazują piękno.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone