SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koronawirus w Warszawie. 2606 zakażonych, zmarło 133 pacjentów

Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie/fot. PAP/Radek Pietruszka

32 nowe, potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem w Warszawie. Jak wynika z danych powiatowego sanepidu na wtorek, liczba osób, które zachorowały na COVID-19 wzrosła do 2606. Ostatniej doby odnotowano jeden przypadek śmiertelny. Łącznie, od początku epidemii, zmarło 133 zakażonych.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

W Warszawie 347 osób jest w szpitalach w związku z podejrzeniem infekcji, a 376 jest pod nadzorem epidemiologicznym. Kwarantanną domową objęto natomiast 777 osób. Z danych sanepidu wynika też, że do tej pory w stołecznych szpitalach w związku z zakażeniem zmarło 133 pacjentów, odnotowano też w sumie 956 ozdrowieńców.

Według informacji przedstawianych na stronach rządowych, w Warszawie działają obecnie cztery szpitale zakaźne: szpital MSWiA przy Wołoskiej, Wojewódzki Szpital Zakaźny przy ul. Wolskiej, Wojskowy Instytut Medyczny przy ul. Szaserów oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego przy ul. Żwirki i Wigury.

Z tego zestawienia wynika, że w całym województwie mazowieckim jest 10 szpitali zakaźnych – łącznie ze szpitalami warszawskimi.

Ministerstwo zdrowia informuje, że osoby, które mają objawy zakażenia koronawirusem, takie jak temperatura ciała powyżej 38 stopni oraz kaszel i duszność, powinny zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego dla ich miejsca zamieszkania. Na stronie ministerstwa opublikowano wykaz oddziałów zakaźnych, do których pacjenci w uzasadnionych przypadkach powinni się zgłaszać. Na Mazowszu oddziały zakaźne znajdują się w szpitalach m.in. w Kozienicach, Radomiu, Siedlcach, Ciechanowie i Płocku

Czym jest koronawirus?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, z których niektóre powodują choroby układu oddechowego u ludzi, a inne krążą wśród zwierząt, w tym wielbłądów, kotów i nietoperzy. Czasami koronawirusy zwierząt mogą ewoluować i infekować ludzi, a następnie rozprzestrzeniać się między ludźmi, tak jak obserwowano to w przypadku zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) i zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS)

Do zakażenia koronawirusami dochodzi drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub zwierzęciem. Wirus wylęga się od 2 do 12 dni (średnio 7 dni), u wielu pacjentów rozwija ciężkie zapalenie płuc. U zgłoszonych osób wystąpiły takie objawy jak gorączka, kaszel i duszność oraz typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami w badaniach RTG klatki piersiowej.

Odnotowane przypadki wśród personelu medycznego opiekującego się chorymi potwierdzają, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka. W celu zmniejszenia ogólnego ryzyka ostrych infekcji dróg oddechowych podczas podróży do lub z obszarów w których wystąpiły zachorowania należy:

– unikać bliskiego kontaktu z osobami z ostrymi objawami infekcji dróg oddechowych;
– często myć i /lub dezynfekować ręce, szczególnie po bezpośrednim kontakcie z chorymi ludźmi lub ich otoczeniem;
– unikać bliskiego kontaktu z żywymi lub martwymi zwierzętami;
– podróżni z objawami ostrego zakażenia dróg oddechowych powinni zachować higienę podczas kaszlu (utrzymywać dystans, zakrywać usta i nos).

Czytaj też:

Epidemia koronawirusa a zdrowie psychiczne. Psychiatra radzi

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone