SŁUCHAJ ONLINE
MENU

W tym roku 1500 wniosków o dofinansowanie do wymiany pieca

Zdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay

1500 wniosków o dofinansowanie na wymianę pieca w Warszawie w tym roku. Ratusz kontynuuje program likwidacji tzw. „kopciuchów”. Zgodnie z danymi urzędu miasta w zasobach miejskich jest około tysiąca starych pieców, ale w rękach prywatnych może być ich nawet kilkanaście tysięcy. Problem w tym, że ratusz nie ma ich dokładnie zinwentaryzowanych.

Miasto podpisało umowę z kominiarzami, ale wybuchła epidemia i Ci nie ruszyli w teren.

Wszystko się opóźniło – mówi Justyna Glusman, dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w urzędzie miasta. – W tej chwili kominiarze prowadzą wspólnie z nami inwentaryzację w dzielnicy Targówek. Na jej podstawie będą podejmowane decyzje co dalej, ale także zaangażowaliśmy się w projekt monitoringu z powietrza. Po prostu po analizie wyglądu komina na podstawie zdjęć z drona czy samolotu będziemy mogli zinwentaryzować taki piec – wyjaśnia.

Ratusz zachęca, by nie czekać z wnioskiem o dofinansowanie na wymianę pieca. Jeśli ktoś zrobi to w tym roku, dostanie sto procent zwrotu kosztów. W przyszłym już mniej. Glusman zaznacza jednak, że to jedyna rzecz, którą miasto może zachęcić mieszkańców.

Miasto może zachęcać mieszkańców do wymiany kotłów, natomiast nie może ich do tego zmusić. Dalej czekamy na normy prawne, które wprowadzą taki nakaz i wtedy to będzie odgórne przykazanie. Wtedy będziemy mieli też prawdopodobnie narzędzia, żeby wymusić takie działanie mieszkańców – tłumaczy.

Do tej pory do urzędy wpłynęło 1500 takich wniosków. Ratusz szacuje, że do końca roku może być ich około 2000.

Czytaj też:

Zwężenie jezdni na placu Zbawiciela przynajmniej do października

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone