SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

KM zapłacą dużo więcej za prąd? PKP Energetyka: to nieporozumienie

fot. Action Direct/CC BY-SA 3.0

Nie wyobrażamy sobie ponosić takich kosztów – grzmią Koleje Mazowieckie. To reakcja na pismo, w którym PKP Energetyka poinformowała spółkę o nowych stawkach za energię elektryczną – są niemal dwukrotnie wyższe niż do tej pory. Zdaniem dostawcy prądu, w piśmie znalazły się jednak ceny obowiązujące nowych klientów.

Jak mówi prezes Kolei Mazowieckich Robert Stępień, z pisma wynika, że za megawatogodzinę Koleje Mazowieckie zapłacą 470 zł. Dotychczas płaciły ok. 250 zł. – To są kolosalne koszty, nie do udźwignięcia dla spółki, samorządu województwa i pasażerów. Nie wyobrażam sobie podwyżki cen biletów o taki współczynnik jak cena energii elektrycznej – podkreśla.

Wzrost cen prądu może oznaczać wyższe koszty o nawet 70 mln zł. Tyle pieniędzy trzeba będzie znaleźć, aby spółka funkcjonowała w takim samym zakresie jak dziś. Podwyżki dotkną również tramwaje, autobusy czy szpitale, które podlegają samorządom – ocenia Marta Milewska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

PKP Energetyka odpowiada, że „mogło dojść do nieporozumienia”. Zdaniem spółki, w piśmie znalazły się ceny obowiązujące nowych klientów. – Negocjacje nowej stawki dopiero przed nami. Cena dla podmiotów związanych wieloletnią umową ma być niższa niż wspomniana w piśmie – tłumaczy Katarzyna Koper z PKP Energetyka.

Wyjaśnia, że podwyżki cen prądu wynikają z wyższych stawek za węgiel, certyfikaty zielone i prawa do emisji CO2.

Umowa z Kolejami Mazowieckimi obowiązuje do końca sierpnia przyszłego roku. PKP Energetyka podkreśla, że jest na początku rozmów z przewoźnikiem.

Czytaj też:

Od 9 grudnia zmiany w rozkładzie Kolei Mazowieckich [SPRAWDŹ]

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone