SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kodeks etyki i pozostałe szczegóły porozumienia kontrolerów z PAŻP

Tylko w RDC. Dotarliśmy do szczegółów porozumienia kontrolerów lotów z PAŻP/fot. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Radio dla Ciebie dotarło do szczegółów porozumienia kontrolerów ruchu lotniczego i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Po trwającym ponad pół roku sporze udało się osiągnąć kompromis w zakresie zmian wynagrodzeń i trybu pracy, o czym poinformowała w środę prezes PAŻP Anita Oleksiak.

Według informacji, do których dotarli dziennikarze Radia dla Ciebie, związkowcy pozytywnie ocenili porozumienie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. – Kontrolerzy wracają do pracy, będziemy rekomendować naszym członkom podpisywanie nowych umów o pracę na warunkach wynegocjowanych z PAŻP – mówi nam Anna Garwolińska reprezentująca Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego.

Postulaty zawarte w porozumieniu dotyczą zarówno kwestii płacowych, jak i etyki pracy oraz bezpieczeństwa. – Praktycznie zlikwidowanie pojedynczego kontrolera, oprócz malutkich lotnisk, co chyba wszystkim daje poczucie bezpieczeństwa. Wynegocjowany został także kodeks etyki z ochroną sygnalistów, z procedurami antymobbingowymi, anty seksual harassment (molestowanie seksualne – ang.) – dodaje Garwolińska.

Z kolei rzeczniczka prasowa PAŻP Rusłana Krzemińska przekazała szczegółowe informacje na temat systemu rozliczeń. – Wdrożono mechanizmy inflacyjne, które są elementem systemu rozliczeń w ramach Planu Skuteczności Działania Agencji – powiedziała rzeczniczka w odpowiedzi na pytanie o szczegółowe ustalenia dotyczące wynagrodzeń. Zaznaczyła również, że nowy taryfikator wynagrodzeń będzie czytelny dla pracowników, bez uznaniowości.

Rusłana Krzemińska zaznaczyła, że „podpis porozumienia dotyczył tylko jednego związku ZZKRL, który był w sporze zbiorowym z pracodawcą”.

Według prezes PAŻP porozumienie to jest pierwszym – bardzo ważnym, ale nie jedynym – krokiem stabilizacji funkcjonowania Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Obecny na środowej konferencji prasowej szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasz Tomala stwierdził, że udało się zawrzeć porozumienie, które kończy spór pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego. – Nie grozi nam paraliż polskiego nieba. Wszystkie operacje lotnicze będą miały zapewnioną obstawę ze strony kontrolerów ruchu lotniczego – podkreślił Tomala.

Zaakceptowane przez obie strony warunki, a zaakceptowane przez ministra infrastruktury, mieszczą się w ramach możliwości finansowych agencji – dodał.

Tymczasowe porozumienie

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała pod koniec kwietnia porozumienie z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, które miało obowiązywać do 10 lipca.

Wcześniej przez kilka tygodni trwały negocjacje kierownictwa PAŻP z przedstawicielami ZZ KRL, które dotyczyły m.in. bezpieczeństwa, regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania. Jeżeli nie doszłoby wtedy do porozumienia, to od 1 maja ruch lotniczy nad Polską mógł zostać ograniczony.

Czytaj też:

Strajk kontrolerów ruchu lotniczego. PAŻP: trwają rozmowy ze związkami

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone