SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Gaz zamiast węgla w Elektrowni Kozienice. Jest umowa na projekt

Umowa na projekt podłączenia Elektrowni Kozienice do sieci przesyłowej gazu/fot. GAZ-SYSTEM/Twitter

Spółki Gaz-System i Enea Wytwarzanie podpisały umowę na zaprojektowanie przyłączenia Elektrowni Kozienice do sieci przesyłowej gazu. Enea planuje w przyszłości zastąpić część wyeksploatowanych bloków węglowych klasy w Kozienicach gazowymi. Zgodnie z porozumieniem, podpisanie umowy o przyłączenie Kozienic do sieci gazowej nastąpi w 2023 roku.

Gaz do elektrowni ma być dostarczany z gazociągu Gustorzyn-Wronów, który jest na etapie uzyskiwania pozwoleń administracyjnych. Wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko podkreślał, że operator patrzy, jak zmienia się struktura energetyczna i nie może czekać z budowaniem gazociągów, które umożliwią sprostanie wyzwaniom transformacji energetycznej.

Projekt „odpowiednio wcześniej”

– Przystępujemy do projektowania odpowiednio wcześniej, nie czekamy aż gazociąg Gustorzyn-Wronów będzie gotowy – zaznaczył Zawartko. Jak mówił, dzięki takiemu podejściu, gaz będzie mógł dostarczony wtedy, gdy klient będzie go potrzebował.

Wiceprezes Enei Wytwarzanie Tomasz Siwak ocenił z kolei, że umowa pozwala swobodnie planować rozwój grupy w oparciu o niskoemisyjne źródła energii, jak gaz. – Dokument pozwala nam zaplanować budowę i rozwój w naszej największej elektrowni, pozwala na budowanie nowych źródeł z wykorzystaniem obecnych zasobów ludzkich i istniejącego zaplecza – dodał Siwak.

Grupa Enea pozyskała w Gaz-Systemie strategicznego partnera, który umożliwi planowanie strategii i budowy nowych źródeł energii – podkreślił Siwak.

Gaz zamiast węgla

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podkreślał, że część wysłużonych elektrowni węglowych będzie zastępowana gazem, a elektrownie gazowe są niezbędne do budowy dużych źródeł odnawialnych, szczególnie wiatrowych na morzu.

Ta decyzja świadczy, że Polska w dążeniu do obniżania emisji podąża własną drogą – oświadczył Naimski. Zwiększająca się obecność gazu w polskiej energetyce ma charakter regulacyjny dla OZE – zaznaczył.

Stara część Kozienic będzie przestawiana na gaz. To świadczy, że w naszej strategii dążymy do tego, żeby nieefektywne źródła energii zastępować najbardziej nowoczesnymi. (…) Wpisujemy się w generalną strategię UE, dążącą do obniżenia emisji CO2 do atmosfery – mówił Naimski.

Szef sejmowej komisji energii Marek Suski ocenił, że umowa to „wynik strategii państwa, która wpisuje się w europejską strategię obniżania emisji CO2”. Nowy gazociąg między Kozienicami a Radomiem umożliwi też dostęp do gazu w południowej części Mazowsza – dodał Suski.

Nie rezygnujemy z energii z węgla, modernizując gospodarkę musimy wykorzystywać różne źródła energii – podkreślał Suski. – Różnorodność jest gwarancją nieprzerwanych dostaw energii – dodał.

Czytaj też:

100 mln zł na budowę mostu na Wiśle od samorządu Mazowsza

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone