SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Inny – obcy – nerd?”. Finał 25. konkursu literackiego „Młodzi Twórcy Literatury”

fot. TD/RDC

„Inny – obcy – nerd?” to temat tegorocznego konkursu literackiego „Młodzi Twórcy Literatury”, którego finał odbył się 5 grudnia w Książnicy Płockiej.

Pomysłodawczynią konkursu była pani Maria Okrasa. To osoba, która bardzo zasłużyła się dla promocji literatury i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Myślę, że sam konkurs też przyczynił się do tego, aby zainteresować młodych literaturą, bo żeby dobrze pisać, to trzeba też dobrze i dużo czytać – mówi Renata Kraszewska z Książnicy Płockiej.

426 prac z całej Polski

Początkowo konkurs miał tylko zasięg lokalny, jednak od 2006 roku zmienił charakter na ogólnopolski.

 Zainteresowanie konkursem było tak ogromne, że zaczęły zgłaszać się osoby spoza powiatu. Trochę to trwało zanim konkurs stał się ogólnopolski, ale tych prac z każdym rokiem przybywało i rozszerzał się ten krąg odbiorców  – wyjaśnia Kraszewska.

„Inny – obcy – nerd?”

Zofia Zygier z Gimnazjum nr 113 w Warszawie (wyróżnienie w kategorii 13-16 lat) wyjaśnia, że jej praca skupiała się na problemach nastolatków.

Uważam, że jesteśmy inni nawet w porównaniu z pokoleniem naszych rodziców. Swoją pracę napisałam o nastolatku chorym na raka. Skupiłam się na dwóch osobach i łączących je relacjach, bo nie tylko chora osoba, ale również jej przyjaciel jest odrzucany przez środowisko szkolne – tłumaczy.

Szymon Bladusiak ze Szkoły Podstawowej we Włocławku (I miejsce w kategorii 11-12 lat) bierze udział w konkursach już od pierwszej klasy.

Napisałem o imigrantach z Syrii, którzy teraz dotknięci są problemem nienawiści. Większość osób twierdzi, że są gorsi od nas – mówi.

Maja Bieńkowska ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Płocku (II miejsce w kategorii 8-10 lat) w swojej pracy nawiązuje do rasizmu.

– Moja praca konkursowa była pracą domową. Mieliśmy dwa tygodnie na napisanie wypracowania i oddania pani, która wybrała najlepsze i wysłała na konkurs. Najpierw chciałam napisać o osobie niepełnosprawnej, która jest inna niż pozostali, ale później pomyślałam, żeby opisać problemy osoby czarnoskórej – wyjaśnia.

Bartosz Pielaciński ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Płocku (I miejsce w kategorii 8-10 lat) nigdy wcześniej nie brał udziału w konkursach. Jak mówi, zainspirował go problem osób niewidomych. „Nie można od takich osób odwracać się ani przechodzić obojętnie” – pisze w swojej pracy.

Nie pisałem o sobie. Zainspirowało mnie to, że osoby inne to są takie, którym trzeba pomagać – mówi.

„Młode pokolenie widzi inność”

Ewa Nowak, pisarka i jurorka festiwalu, jest zaskoczona poziomem konkursu.

Cieszę, że ten temat pasował młodym, ale zadziwili mnie, ponieważ poruszyli temat inności, odmienności i braku tolerancji w takich aspektach, w których nie wiem, czy nawet sama bym umiała tak stworzyć (…). Najbardziej zaskoczyło mnie potraktowanie inności, na przykładzie psa, jako odmienność innego gatunku niż człowiek. Nie spodziewałabym się takiej dojrzałości u dziecka. Były prace o ufoludku, o osobie otyłej, o osobie, która ma chorą siostrę. Młode pokolenie widzi inność młodzieńczą i szkolną. Widzą też jaka jest paskudna. Było też sporo krwi, a bohaterowie umierali na naszych oczach. Myślę, że wiele tych pomysłów zostanie w mojej podświadomości. Budujące jest, że osoby, które wzięły udział w tym konkursie, chcą zabrać głos i pokazać nam swoje postrzeganie świata – mówi jurorka.

Wiersz SZYMONA BLADUSIAKA – I nagroda w kategorii wiekowej 11-12 lat

Widziałem ciemność w oczach ludzi
Słyszałem ból rozdartych serc
Nienawiść nigdy się nie nudzi
Zawsze jest ktoś, kto da jej wejść…

Gdy już rozgości się w twym domu
Karmiona strachem, ubrana w złość
Wtedy nie uda się nikomu
Zatrzymać słów, powiedzieć „dość”!

Proszę, nie wpuszczaj jej w swe progi
Uwięzi cię, zamknie na świat
Sprawi, że wszystko to, co inne
Będziesz chciał zniszczyć niczym kat!

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone