SŁUCHAJ ONLINE
MENU

IMGW: możliwe gwałtowne burze i silny wiatr na Mazowszu

fot. RDC

Dziś możliwe burze w całym kraju, także na Mazowszu. W prognozach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej alert II stopnia w całym regionie. Ma obowiązywać od piątkowego poranka do soboty. Może pojawić się też silny wiatr.

Szczegóły dotyczące obszaru objętego ostrzeżeniami IMGW TUTAJ.

W piątek prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, przejściowo miejscami wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu. Miejscami burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów podczas burz do 20 mm. Temperatura maksymalna od 23 do 28 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków zachodnich. Podczas burz porywy wiatru do 80 km/h.

Stopniowo w ciągu dnia od północnego zachodu będzie zwiększało się zachmurzenie. Po południu miejscami mogą wystąpić przelotne opady deszczu, a także burze. Przy czym w ciągu dnia i wieczorem te burze nie powinny być bardzo gwałtowne. Oczywiście burza zawsze jest niebezpieczna, ale generalnie spodziewamy się burz z porywami wiatru do 70-75 kilometrów na godzinę i opadami deszczu około 10-15 milimetrów – mówi Radiu dla Ciebie synoptyk IMGW, Ewa Łapińska.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów podczas burz do 20 mm. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze od 8 do 13 st. C, jedynie na południu od 14 do 16 st. C. Wiatr początkowo słaby z kierunków zmieniających się, po północy od zachodu wzmagający się do umiarkowanego i dość silnego, w porywach do 70 km/h, z kierunków zachodnich. Podczas burz porywy wiatru początkowo do 75 km/h, po północy do 90 km/h. Największe ryzyko wystąpienia silnych burz na zachodzie, w centrum i na południu kraju.

Z kolei w nocy z piątku na sobotę burze mogą być bardzo gwałtowne. – Mogą wystąpić duż silniejsze porywy wiatru, do 80 kilometrów na godzinę, a lokalnie nawet do 100. Burze będą więc dużo bardziej gwałtowne, może też wystąpić grad. Temperatura w nocy wyniesie około 11 stopni na północy województwa do około 14 na południu – podaje Łapińska.

Częstsze i silniejsze burze

Klimatolodzy zwracają uwagę, że zmiany klimatu w ostatnich latach wpływają na charakterystykę występowania burz. O ile mogą występować przez cały rok, to w okresie od maja do września są szczególnie gwałtowne.

Obserwacje pokazują, że musimy być gotowi na bardziej ekstremalne warunki pogodowe – mówi klimatolog prof. Krzysztof Błażejczyk. – Zmiany klimatu nie śpią i powodują ogromne zaburzenia w całym systemie atmosferycznym. Jak się obserwuje na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, to po prostu te ekstrema pogodowe są coraz bardziej skrajne, coraz gwałtowniejsze, a także coraz częstsze – wyjaśnia.

Zabezpieczmy się

Zabezpieczmy wszystko na balkonach i tarasach, zamykamy okna. Trzeba przeczekać ten ciężki czas właśnie po to, żeby było bezpiecznie. Wszystkie przedmioty, które są na zewnątrz, mogą zostać porwane przez wiatr i stwarzać duże niebezpieczeństwo dla osób, które przechodzą obok – radzi Karol Kierzkowski z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Jak dodaje strażak, po długim czasie bez opadów wiele drzew jest wyschniętych. To zaś sprawia, że rośliny łatwo mogą się złamać i powodować zagrożenie. – To są gałęzie i przewracające się drzewa, które spadają na samochody, na ludzi, na budynki, przerywają linie energetyczne. Przygotujmy się więc na chwilowe braki w dostawie prądu. Warto mieć latarkę, podstawowe leki, pożywienie i wodę w zapasie, żeby przetrwać te najbliższe godziny – podaje strażak.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że występujące zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne oraz – podobnie jak w przypadku ostrzeżenia pierwszego stopnia – stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Występujące w tym czasie niebezpieczne zjawiska pogodowe mogą znacznie ograniczyć codzienne funkcjonowanie.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Czytaj też: Burze częstsze i gwałtowniejsze. „Musimy być gotowi na ekstrema”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone