SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Alarmy przeciwpowodziowe w dwóch powiatach na Mazowszu

Kolonia Nadwiślańska, gm. Solec nad Wisłą/fot. Komenda Powiatowa PSP w Lipsku

Grzbiet fali kulminacyjnej jest już w powiecie lipskim na południu Mazowsza. Fala dotarła tam w nocy. Stan wody w Wiśle przekroczył poziom alarmowy, obecnie jest stabilny. Jak dotąd nie odnotowano zagrożenia dla ludzi.

Najtrudniejsza sytuacja jest w miejscowości Solec nad Wisłą w powiecie lipskim. Tam stan alarmowy przekroczony jest prawie o 200 cm. 10 gospodarstw w gminach Solec i Chotcza jest już podtopionych. W pięciu przypadkach trzeba było ewakuować mienie.

Zalane są drogi więc strażacy dostarczają żywność i wodę łodzią ratowniczą. Nie ma jednak potrzeby ewakuacji ludzi, ponieważ stan wody jest stabilny – mówi komendant straży pożarnej w Lipsku Tomasz Krzyczkowski.

Alarm w Kozienicach

Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono w czterech gminach powiatu kozienickiego. To Gniewoszów, Sieciechów, Kozienice i Magnuszew. Stan alarmowy na Wiśle został przekroczony prawie o 40 cm.

Fala kulminacyjna ma tu przyjść we wtorek wieczorem – mówi Grzegorz Maciejczyk – naczelnik Wydziału Wydziału Bezpieczeństwa, Spraw Społecznych i Obywatelskich w starostwie kozienickim. – Większych zagrożeń nie ma. Zawsze są jednak jakieś przecieki. Ewakuacja nie będzie konieczna – dodaje.

W poniedziałek około południa obradować będzie Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego z jednostkami z Elektrowni Kozienice.

Stabilnie na Liwcu

Stan pogotowia przeciwpowodziowego w Mokobodach zostanie odwołany w poniedziałek. Poziom Liwca opadł już po ubiegłotygodniowych ulewach, gdy woda podniosła się do ponad dwóch i pół metra. – W tej chwili jest już stabilnie – uspokaja kierownik wydziału zarządzania kryzysowego w powiecie siedleckim Andrzej Gryciuk.

Bardzo spokojnie jest także na Bugu – tu wodowskaz we Frankopolu wskazuje 143 cm, podczas gdy stan ostrzegawczy wynosi 250 cm.

Oczekiwanie w Płocku

Fala wezbraniowa, która spływa Wisłą, spodziewana jest w Płocku do czwartku. Być może już we wtorek, rzeka zacznie osiągać kulminacyjny poziom w gminach powyżej miasta, na terenie powiatu płockiego. Fala wezbraniowa powinna być jednak niższa niż w 2010 r. – wynika z prognoz.

Na obecną chwilę na naszym terenie mamy poziom Wisły grubo poniżej stanów ostrzegawczych, ale spodziewamy się, że do czwartku dojdzie do nas fala kulminacyjna i stany alarmowe rzeki mogą zostać przekroczone wówczas o kilkanaście do kilkudziesięciu centymetrów – powiedział w poniedziałek Jan Piątkowski, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego i spraw obronnych w płockim Urzędzie Miasta.

Jak zaznaczył, wysokość fali wezbraniowej na Wiśle w rejonie Płocka będzie zależała przede wszystkim od pracy stopnia wodnego we Włocławku i ilości wody, która będzie zrzucana za zaporę, a także od sytuacji meteorologicznej, czyli ewentualnych opadów deszczu.

Aktualny poziom wód na Mazowszu TUTAJ.

Czytaj też:

Stołeczny ratusz gotowy na falę wezbraniową na Wiśle

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone