SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Endoproteza „szyta na miarę”. Pionierski zabieg specjalistów WUM

fot. Warszawski Uniwersytet Medyczny/Facebook

Po raz pierwszy w Polsce specjaliści Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadzili zabieg z użyciem „uszytej na miarę” endoprotezy, z zachowaniem więzadła krzyżowego tylnego. Umożliwia to większą aktywność fizyczną chorego.

Operację wykonano u 57-letniego pacjenta w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (znajdującej się w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym). Głównym operatorem był dr hab. Artur Stolarczyk, który wraz ze swym zespołem odbył wcześniej szkolenie z innymi ortopedami, m.in. z Austrii, USA, Anglii, Belgii i Francji.

Pacjent przed zabiegiem był aktywny, a jego staw przestał funkcjonować z powodu choroby zwyrodnieniowej. – Wszczepiono mu endoprotezę stawu kolanowego z zachowaniem więzadła krzyżowego tylnego. Implant był przygotowany tak, aby idealnie pasował do kości pacjenta. To pierwsza taka operacja w Polsce– zapewniają specjaliści WUM.

Implant w 3D

Tego rodzaju implant jest przygotowywany w 3D na podstawie badania tomografii komputerowej, a potem transportowany z USA dla konkretnego pacjenta. Opracowuje się go z dokładnością do 0,1 mm, dlatego idealnie pasuje do budowy kości konkretnego pacjenta. Endoproteza „szyta na miarę” z zachowaniem więzadła krzyżowego tylnego ma jeszcze tę zaletę, że pozwala na większą aktywność fizyczną chorego po zabiegu i lepiej odtwarzająca biomechanikę zdrowego kolana.

Lekarze WUM przewidują, że za trzy tygodnie chory będzie poruszał się bez kul, a po sześciotygodniowej rehabilitacji wróci do pełnej sprawności. Zapewniają, że operacja przebiegła pomyślnie, pacjent już w dniu operacji poruszał się o własnych siłach.

Czytaj też:
Wojewoda prosi wojsko o pomoc. To pokłosie protestu ratowników

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone