SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Edukacja w Afryce. „Ponad 50 proc. mieszkańców to analfabeci, to poważny problem”

fot. Pixabay

– Edukacja jest kluczem do walki z pojawiającymi się kryzysami i konfliktami zbrojnymi – uważa Monika Kacprzak z UNICEF Polska. – Fundacja Dzieci Afryki dużą rolę przywiązuje do tego, żeby tę edukację rozszerzać, żeby wyrwać dzieci z biedy – mówiła w „Niedzielnym Poranku” Teresa Stachowicz z Fundacji.

Ponad 50 proc. mieszkańców Afryki to analfabeci – alarmowała Stachowicz. – Dlatego my, jako fundacja, dużą rolę przywiązujemy do tego, żeby tę edukację rozszerzać, żeby wyrwać dzieci z biedy, ubóstwa, żeby szukały inspiracji w nauce – wyjaśniała w RDC.

„Nie ma obowiązku szkolnego”

Jak powiedziała, Fundacja realizuje obecnie ponad 40 projektów. Do tej pory Fundacja m.in. wybudowała szkołę w Ghanie, jeden z trzech planowanych budynków szkolnych w Ugandzie. – Na etapie projektu jest również rozbudowa szkoły w Etiopii – mówiła Stachowicz. – Działamy w 11 krajach, najgorzej jest chyba w Republice Środkowoafrykańskiej – jesteśmy tuż po rebelii, przed nami wybory. Tam jest bardzo trudna sytuacja, nie ma prądu. W Kamerunie również jest źle, bo tam nie ma obowiązku szkolnego. W Ghanie jest obowiązek, ale nie wszystkie dzieci mogą chodzić do szkoły, bo rodziców na to nie stać – tłumaczyła.

Projekty miękkie i twarde

Edukacja w Afryce to jeden z naszych priorytetów – zapewniła Monika Kacprzak z UNICEF Polska. – Działamy w ponad 190 krajach świata, jesteśmy prawie wszędzie. Trzeba pamiętać, że każdego dnia 17 tys. dzieci umiera z powodu chorób, którym tam nie potrafimy zapobiegać, to np. zapalenia płuc, które u nas są wyleczalne, głód, polio – wyliczała.

Jak wyjaśniała Kacprzak, w Afryce realizowane są projekty miękkie i twarde. – Miękkie to edukacja nauczycieli, lekarzy, dostarczanie materiałów. Docieramy do lokalnych społeczności i przekonujemy, że nauka i edukacja mogą zerwać ten krąg ubóstwa. Projekty twarde to głównie budowa szkół, sanitariatów. Uczymy prawidłowych zachowań zdrowotnych – tłumaczyła.

Lekcje „pod drzewem”

Najczęściej lekcje odbywają się pod drzewem, w cieniu, jest kilka zbitych ławeczek, nauczyciel i dzieci piszą na kolanie, na drewnianej tabliczce, kredą – wyjaśniała Stachowicz. – Krzesła to już po prostu luksus – dodała. Jak mówiła, często w klasie jest 80-100 dzieci, które pragną się uczyć. – Często po zakończeniu swoich zajęć podglądają, jak wygląda nauka w starszych klasach – zaznaczyła.

Dowiedz się więcej o działalności Fundacji i UNICEF-u.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone