SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dziesięć nowych ambulansów trafiło do warszawskiego „Meditransu”

fot. PAP/Radek Pietruszka

Dziesięć supernowoczesnych ambulansów trafiło do warszawskiego „Meditransu”. Nowe karetki o wartości ponad 5,6 mln zł zakupił samorząd województwa mazowieckiego dzięki wsparciu środków unijnych. „Ambulanse to dzisiaj zaawansowane szpitale na kółkach” – mówił we wtorek dyrektor „Meditransu” Karol Bielski.

Stołeczne pogotowie ratunkowe każdego dnia wysyła w swój rejon działania 80 zespołów ratownictwa medycznego. Dzięki zakupom nowych pojazdów spadł średni wiek warszawskich karetek, a stołeczne pogotowie – dysponując najmniej wyeksploatowanym sprzętem – znajduje się w czołówce najlepiej wyposażonych stacji pogotowia ratunkowego w Europie.

– Czas odgrywa kluczową rolę, bo od szybkiej reakcji zespołu ratownictwa medycznego, który dysponuje zaawansowanym sprzętem zależą dalsze rokowania pacjenta – podkreślał we wtorek podczas uroczystego przekazania ambulansów dyrektor Karol Bielski.

Rozwój technologiczny

Szef Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie zwracał uwagę, że współczesna medycyna ratunkowa opiera się na sprzęcie. – Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że ambulanse, które produkowane są dla potrzeb warszawskiego pogotowia ratunkowego, to dzisiaj zaawansowane szpitale na kółkach, ze sprzętem, który można spotkać w najbardziej rozwiniętych technologiczne szpitalach na świecie – dodał.

– Dozbrajamy pogotowie na walkę z pandemią COVID-19, która wciąż trwa, choć patrząc na polskie statystyki można odnieść złudne wrażenie, że problemu już nie ma i ten nas nie dotyczy. Eksperci nie mają jednak złudzeń, że czwarta fala nadejdzie – mówił zastępca dyrektora ds. technicznych „Meditransu” Lucjan Kadej.

Stołeczne pogotowie zabezpiecza medycznie nie tylko Warszawę, ale także ościenne miasta i powiaty. Nowe ambulanse będą więc obsługiwać warszawskie i okołowarszawskie oddziały „Meditransu”: Praga Północ, Praga Południe, Ursynów, Wola, Otwock, Sulejówek, Wołomin, Raszyn, Pruszków i Tłuszcz.

Pełne wyposażenie

Karetki typu „C” zbudowane na podwoziu samochodów marki Volkswagen Crafter kosztowały aż 5 656,23 zł. Każdy ambulans wyposażony jest w nosze transportowe, transporter, krzesełko kardiologiczne samojezdne, respirator transportowy, urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, deskę ortopedyczną oraz w defibrylator. W każdym ambulansie możliwa jest teletransmisja danych medycznych do centrum teletransmisji „Meditransu” w Warszawie.

Oznacza to, że pacjent będzie konsultowany przez lekarzy kardiologów zdalnie. I tak np. pacjent z zawałem nie będzie musiał być przewożony najpierw na szpitalny oddział ratunkowy, a potem na oddział hemodynamiki, tylko od razu trafi w ręce specjalistów.

Ambulanse zostały zakupione w ramach projektu samorządu województwa mazowieckiego, polegającego na doposażeniu mazowieckich szpitali do walki z COVID-19.

Całkowita wartość projektu wynosi 360 mln zł, z czego 314 904 700 zł to środki europejskie, blisko 29 905 568 zł, to wkład własny Województwa Mazowieckiego, a 15 189 732 zł pochodzi z budżetu państwa. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Wcześniej ambulanse zakupione przez samorząd województwa trafiły już m.in. do Ciechanowa, Makowa Mazowieckiego Sochaczewa, czy Sierpca.

Czytaj też:

Suszarnia biomasy w Kępinie koło Grójca jednak nie powstanie? Inwestor rozważa rezygnację

Bał się, że nie zdąży na pobranie narządów. Pomogli policjanci

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone