SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dyrektor Andrzej Rottermund odchodzi z Zamku Królewskiego

Prof. Andrzej Rottermund – historyk sztuki, muzykolog, od 1991 roku dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, 1 stycznia przyszłego roku zakończy pracę na Zamku. Nie podano jeszcze nazwiska jego następcy na tym stanowisku.

Zakończenie pracy prof. Rottermunda na Zamku Królewskim związane jest z wygaśnięciem kontraktu. – Nie będę go przedłużał. Zamierzam się zająć teraz tropieniem obrazów Bernarda Belotta. Dalszy los Zamku jest już nie w moich rękach – Rada Powiernicza Zamku ma przywilej i obowiązek wyłonienia nowego dyrektora. Taki konkurs został ogłoszony, wybór został dokonany, ale teraz chyba będą jakieś negocjacje w ministerstwie, bo umowę o prace z nowym dyrektorem podpisywał będzie nowy minister kultury – powiedział w poniedziałek PAP prof. Rottermund.

Praca całą dobę

Jego zdaniem w pracy dyrektora Zamku Królewskiego najważniejsze jest wyśmienite zdrowie, bo, jak mówił, to bardzo wymagająca praca. – Tu się pracuje całą dobę. Zamek otwierany jest wcześnie rano, a praca często kończy się około 1 w nocy. Są różnego rodzaju uroczystości, nie ma właściwie dnia, żeby nie było jakichś dodatkowych zajęć. A równocześnie trzeba pracować nad programami i wystawami, szukaniem pieniędzy. Ważne jest też pilnowanie inwestycji, których za mojej kadencji było naprawdę dużo. Myślę, że mój następca będzie miał pod tym względem trochę łatwiej – mówił Rottermund.

Arkady Kubickiego

Największą inwestycją dokonaną podczas jego kadencji było odnowienie i udostępnienie publiczności Arkad Kubickiego. Wyremontowano też budynki na Podzamczu, gdzie mieszczą się zamkowe magazyny, pracownie konserwatorskie i administracja. Zakończony i gotowy do realizacji jest projekt Ogrodu Dolnego. Zdaniem prof. Rottermunda zadaniem dla nowego dyrektora będzie uporządkowanie skarpy południowej Zamku.

Rottermund

Andrzej Rottermund jest autorem ponad stu książek, artykułów i esejów, dotyczących głównie sztuki XVIII i XIX wieku. Specjalizuje się w sztuce i kulturze czasów nowożytnych i XIX w.; związkach sztuki z ceremoniałem dworskim; twórczości Bernarda Belotta zw. Canalettem; historii architektury Warszawy ze szczególnym uwzględnieniem Zamku Królewskiego; teorii muzealnictwa, historii kolekcjonerstwa i architekturze muzealnej.

Wśród wyróżnień, które otrzymał, znajdują się: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1998); Medal im. Króla Stanisława Augusta za zasługi dla kultury Warszawy (2005); Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2005); Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (2011).

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone