SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Głupcy umierają punktualnie”. W RDC słuchowisko z I. Kwiatkowską

Irena Kwiatkowska/fot. Unknown photographer, Public domain/Wikimedia Commons

Dlaczego nikt nie chce umrzeć za króla? Odpowiedź kryje się w mitologicznym żarcie w trzech aktach z pieśniami – słuchowisko „Głupcy umierają punktualnie” ze Zbigniewem Zapasiewiczem, Haliną Mikołajską i Ireną Kwiatkowską już dziś w „Wieczorze literackim” RDC.

„Głupcy umierają punktualnie” to żartobliwa opowieść o tym, jak to miłość wygrywa ze śmiercią.

Nikt nie chce umrzeć za króla Admetosa. Jego kochanka nie ustaje w poszukiwaniu osób, które zgodziłyby się odejść w zaświaty o północy. Wybór pada na królową, która zdradza męża z Heraklesem. Alkesta chce umrzeć, i to z miłości. A Tatanas czeka, odlicza minuty. Królowa jednak zmienia zdanie. Wtedy po raz kolejny pociąga za sznurki dama dworu Sotanat. Jej wybór pada na Heraklesa, który nie grzeszy bystrością umysłu. I tak bogini śmierci pociąga go za sobą. Północ mija. Pora śmierci dla króla i królowej nie nadeszła, bo, jak mów Admetos, silniejsze są miłość i wierność…

Premiera słuchowiska odbyła się 25 stycznia 1964 roku. Autorem jest Józef Prutkowski, reżyserem Jerzy Markuszewski, a za muzykę odpowiadał Andrzej Korwin.

Obsada:

Zbigniew Zapasiewicz
Halina Mikołajska
Irena Kwiatkowska
Zofia Kucówna
Tadeusz Fijewski
Bogusz Bilewski

Ponadto w pierwszej części audycji o Jerzym Markuszewskim, reżyserze słuchowiska, który był również reżyserem legendarnego Studenckiego Teatru Satyryków Jan Bończa-Szabłowski porozmawia z Pawłem Szlachetko – scenarzystą, twórcą reportaży, autorem słuchowisk pisanych dla Polskiego Radia i powieści sensacyjnych pisanych pod pseudonimem Arthur Ray. Następnie o słynnym bardzie i przyjacielu STS-u Bułacie Okudżawie i Agnieszce Osieckiej mówić będą Agata Passent i Adam Ciesielski – dziennikarz kulturalny, muzyczny i teatralny.

Zapraszamy o 20:05!

Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone