SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Cztery podradomskie gminy w czerwonej strefie zagrożenia ASF

ASF na Mazowszu/fot. Wikimedia Commons

Gminy Jastrzębię, Pionki, Gózd i Jedlnię-Letnisko znalazły się w czerwonej strefie zagrożenia ASF, czyli afrykańskim pomorem świń. To skutek znalezienia w sierpniu w Pionkach padłego dzika, u którego stwierdzono obecność wirusa ASF.

Wprowadzenie czerwonej strefy dotyczy przede wszystkim hodowców trzody chlewnej. Każdy zamiar sprzedaży, czy kupna świń muszą zgłaszać do inspekcji weterynaryjnej.

– Zgoda na przemieszczenie wydawana jest w formie decyzji administracyjnej. Związane jest to z tym, że przy takich wysyłkach rolnicy mają obowiązek badać świnie w kierunku ASF. Dopiero przy uzyskaniu wyniku ujemnego świnie mogą być przemieszczane na zewnątrz – tłumaczy Grzegorz Zaborski – powiatowy lekarz weterynarii.

Wirus ASF nie jest groźny dla ludzi. Powiatowy lekarz weterynarii apeluje jednak o rozwagę podczas wycieczek do lasu. Prosi też o zgłaszanie każdego przypadku padłego zwierzęcia do leśników, władz samorządowych, myśliwych, czy weterynarzy.

– Mamy obowiązek usunąć takie szczątki ze środowiska i poprać próby na wszelki wypadek, a przede wszystkim usunąć je. Wirus ASF może przenosić się biernie. Człowiek może być wektorem, zabrudzone obuwie, odzież może stanowić źródło zakażenia – dodaje Grzegorz Zaborski.

Dodajmy, że żółtą strefą ochronną objęto powiaty: radomski, przysuski, szydłowiecki oraz sporą część białobrzeskiego.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone