SŁUCHAJ ONLINE
MENU

COVID-19. Będzie można się zaszczepić w galerii handlowej

fot. PAP/Tomasz Gzell

Do tej pory szczepiły się osoby, które były zdeterminowane, teraz akcja szczepień się zmieni. Zastrzyki będą wykonywane w galeriach handlowych – zapowiedział w audycji „Polityka w południe” prof. Norbert Maliszewski, Szef Rządowego Centrum Analiz Strategicznych.

Będziemy dzwonić do osób starszych i zachęcać samorządy do większej aktywności. Będą bonusy za wysoki poziom zaszczepienia. Będziemy też organizować bardziej dostępne miejsca szczepień, np. w aptekach czy galeriach handlowych – mówił gość Radia dla Ciebie.

Maliszewski dodał również, że dzięki akcji szczepień ryzyko czwartej fali pandemii będzie mniejsze.

Do tej pory na Mazowszu wykonano ponad 3,5 mln zastrzyków, w pełni zaszczepionych jest 1,2 mln osób. Z kolei w całej Polsce wykonano ponad 23, 5 mln zastrzyków, a w pełni zaszczepionych jest 9 milionów Polaków.

Obowiązek zaszczepienia

Poza akcjami ułatwiającymi możliwość zaszczepienia się Komitet Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk zaapelował o wprowadzenie ustawowego obowiązku zaszczepienia przeciwko COVID-19 wszystkich osób zatrudnionych w instytucjach zaspokajających potrzeby zdrowotne, opiekuńcze i wychowawcze.

W piśmie Komitetu Z w sprawie szczepień przeciw COVID-19 zaapelowano również o wdrożenie szerokiej akcji informacyjnej nakłaniającej do poddania się szczepieniom jak najliczniejszych grup społecznych, w tym grup szczególnie narażonych, jak seniorzy, ale także młodzieży i dzieci, mogących przyczyniać się do rozprzestrzeniania się wirusa, oraz do zintensyfikowania działań ułatwiających zaszczepienie osób, którym jest to potrzebne.

Komitet zaapelował też o to, aby zachęcić władze samorządu terytorialnego do wdrażania szerokiej gamy dostępnych bodźców i nagród zachęcających do szczepienia i do podjęcia współpracy w tej dziedzinie z organizacjami obywatelskimi.

Prawo do życia w zdrowiu i komforcie

Ponadto KZP PAN zwrócił się do samorządów zawodów medycznych o jednoznacznie krytyczne występowanie w przypadkach publicznego kwestionowania zasadności szczepień przeciw COVID-19 przez ich członków.

Komitet uzasadnił swoje postulaty, m.in. mając na uwadze historyczne i bieżące negatywne doświadczenia ludzkości związane z epidemiami, które w przeszłości i obecnie pochłonęły miliony istnień i uznając prawo ludzi do życia w zdrowiu i komforcie, jaki daje zniesienie epidemicznych zakazów i nakazów.

KZP PAN działa przy Wydziale V Nauk Medycznych PAN. Swoim zakresem działania obejmuje zdrowie publiczne i epidemiologię. Do jego zadań należy podejmowanie działań służących rozwojowi dyscypliny zdrowia publicznego, w tym zwłaszcza: analiza i ocena stanu nauki, wypowiadanie się w sprawach polityki naukowej, inicjowanie badań, ocena programów oraz współdziałanie w upowszechnianiu wyników badań i prac naukowych.

Posłuchaj całej rozmowy:

Polityka w południe: Norbert Maliszewski

Czytaj też:

COVID-19. Coraz mniejsza liczba Polaków chce się szczepić

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone