SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Coraz droższe paliwa. Rolnicy: dla niektórych to ostatni sezon

Rosną ceny paliw/fot. RDC

Ceny paliw rosną. Bezołowiowa 95 i diesel znów kosztują ponad 7 zł. To mocno odbija się na kieszeni kierowców, ale daje się we znaki także rolnikom, których sprzęty są napędzane ropą.

Biorąc pod uwagę, że od 4 zł z groszami cena paliwa wzrosła o około 3 zł, to można przyjąć, że koszt pełnej uprawy jednego hektara to wzrost o około 400 zł – mówi rolnik Wiesław Kalicki spod Siedlec.

Ale wysokie ceny paliw to tylko jeden z problemów. Do tego dochodzą jeszcze m.in. trzykrotnie wyższe ceny nawozów. W przypadku sadownictwa – także embargo od 2014 na rynek rosyjski, a od stycznia tego na białoruski.

– Obawiam się, że niektóre gospodarstwa, z tego co słyszę, nie są w stanie uregulować faktur za zeszły rok. Dla niektórych to naprawdę może być ostatni sezon – dodaje sadownik Michał Michaluk.

Polskie rolnictwo stoi też przed brakiem siły roboczej – chodzi o owoce i produkty które trafiają bezpośrednio na talerz bez przetwarzania, bo te zbierane są głównie ręcznie.

Załamani kierowcy

Także kierowcy skarżą się na rosnące ceny paliw na stacjach. Ceny benzyny w niektórych miejscach przekraczają już 7 zł za litr. Niestety prognozy nie są dobre. Zdaniem analityków będzie jeszcze drożej.

Gdyby nie wprowadzona w tym roku obniżka VAT z 23 proc. na 8 proc. i zniesienie akcyzy do najmniejszego dopuszczalnego unijnego poziomu, ceny byłby jeszcze wyższe i mogłyby osiągnąć ponad 8 zł za litr.

Czytaj też: Brakuje domów opieki dla seniorów. „Ciężar spada na barki najbliższych”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone