SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Cierpliwy wychowawca”. Warszawiacy o Feliksie Stammie

fot. RDC

Warszawiacy zadowoleni z nowego monumentu w stolicy. W parku Mirowskim w Warszawie stanął pomnik Feliksa „Papy” Stamma – legendarnego pięściarza nazywanego też trenerem stulecia.

Mieszkańcy stolicy wiedzą kim był Papa Stamm. – Wypromował wielu dobrych bokserów. Nauczyciel, cierpliwy wychowawca – mówili.

Pomnik stoi nieopodal Hali Gwardii – gdzie 66 lat temu odbyły się mistrzostwa Europy. Polskim zawodnikom udało się wtedy zdobyć dziewięć medali – w tym pięć złotych.

„Pradziadek szuka wzrokiem kolejnych gwiazd boksu”

– Jestem wzruszona, starałem się o ten pomnik przez trzy ostatnie lata – mówiła podczas odsłonięcia pomnika prawnuczka „Papy”, Paula Stamm. – Pomnik Papy Stamma mierzy dwa metry 60 centymetrów  i jest z brązu. Przedstawia pradziadka, który patrzy dumnie, szuka kolejnych gwiazd i pereł polskiego boksu. Oczywiście przewieszone są rękawice bokserskie, które trzyma blisko serca oraz atrybut pięściarski, czyli ręcznik trenera – dodaje.

Początkowo pomnik miał stanąć na wysokim cokole, ale organizatorzy chcieli, by sprawiał wrażenie bliższego ludziom. – To wielka postać, która była dla nas wzorem – mówił podczas uroczystości były pięściarz Dariusz „Tiger” Michalczewski. – Mnie trenował Zbyszek Pietrzykowski, Leszek Drogosz, Jurek Kulej. To byli moi starci koledzy, którzy w reprezentacji polski juniorów ze mną trenowali. Oni opowiadali o Papie Stammie, to był zawsze taki wielki przykład. To była wielka osoba – tłumaczy.

Wojciech Bartnik, brązowy medalista olimpijski w wadze półciężkiej z 1992 roku liczy na to, że postać Stamma zainspiruje młodych zawodników. – Pomnik jest piękny. Ten wzrost świadczy o tym, że Papa był wielki. Niech ten pomnik pokazuje ludziom, że ten polski boks olimpijski był wielki. Ja wierzę, że się odrodzimy. Myślę, że młodzi pięściarze powinni przychodzić i prosić o porady – wyjaśnia.

Feliks „Papa” Stamm zmarł w 1976 roku. W ubiegłym roku Polskie Radio przyznało mu tytuł trenera stulecia.

Czytaj też:

Prywatny inwestor chce odbudować Elizeum. „Konieczny przetarg”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone