SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Budżet obywatelski Warszawy. Ostatni dzień zgłaszania projektów

Budżet obywatelski w Warszawie/fot. Facebook

Prawie 800 propozycji rozdysponowania środków z budżetu obywatelskiego zgłosili już mieszkańcy Warszawy. Projekty można składać jeszcze we wtorek do północy.

Jak poinformowała Marlena Salwowska z wydziału Prasowego Urzędu Miasta zainteresowanie akcją, mimo pandemii, jest podobne jak w ubiegłych latach. – Wiele projektów jest jeszcze w kopii roboczej, co oznacza, że mieszkańcy nad nimi pracują i wkrótce je zgłoszą – dodała.

Oprócz tradycyjnych projektów kulturalnych, oświatowych, czy związanych z miejską zielenią, pojawiają się i nowości, jak np. propozycja sfinansowania pocovidowej opieki psychologicznej.

Projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe

Tradycyjnie tylko 1/10 zgłoszeń to projekty ogólnomiejskie, większość wniosków dotyczy dzielnic. Aby zgłosić projekt w danej dzielnicy, nie trzeba być jej mieszkańcem. Wniosek może wiązać się z miejscem, gdzie spędza się czas wolny lub pracuje. Projekty, które swoim zasięgiem wykraczają poza obszar jednej dzielnicy, należy zgłosić jako ogólnomiejskie.

„Projekt dzielnicowy musi poprzeć, co najmniej 20 mieszkańców dzielnicy, w której zgłaszany jest projekt. Projekt ogólnomiejski musi poprzeć co najmniej 40 mieszkańców Warszawy. Najlepiej, jeżeli będą to osoby, których pomysł może dotyczyć”
– podało miasto.

Do skorzystania, choćby na ostatnią chwilę, z możliwości, jakie daje budżet obywatelski, zachęca Karolina Zdrodowska, koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Warszawie. – Jeżeli w waszej okolicy czegoś brakuje, chcielibyście coś poprawić, opiszcie swoją propozycję i zgłoście ją – powiedziała i podkreśliła, że stolica zmienia się dzięki mieszkańcom. Projekty można zgłaszać TUTAJ.

Zrealizowanych prawie 4 tys. projektów

Od 2015 r., kiedy po raz pierwszy mieszkańcy mogli decydować o wydatkach w ramach budżetu obywatelskiego, Warszawa zrealizowała blisko 4000 projektów. Wśród nich są m.in. dodatkowe nasadzenia drzew, remont skwerów i osiedlowych placyków, nowe place zabaw, wybiegi dla psów, ścieżki rowerowe, miejsca parkingowe, doświetlenie przejść dla pieszych, książki dla bibliotek, zajęcia sportowe, warsztaty naukowe, pikniki sąsiedzkie i garażówki, kina plenerowe. W ramach budżetu obywatelskiego powstało też kilka jadłodzielni i tężni solankowych.

Czytaj też:

Budowa kładki na dworcu Warszawa Główna. Jest kolejne opóźnienie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone