SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Muzeum Bitwy Warszawskiej. Szef MON: nie będzie zbędnej zwłoki

fot. Wikimedia Commons

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zapewnił w czwartek, że budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie ruszy „bez zbędnej zwłoki”. Według niego, jest „więcej niż szansa”, że Muzeum powstanie w ciągu kilku lat.

We wtorek Muzeum Wojska Polskiego zawarło umowę dotyczącą opracowania w ciągu 90 dni aktualizacji programu inwestycji dotyczącego budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie – informowało MON w komunikacie. Zdaniem Mariusza Błaszczaka muzeum powstanie w najbliższych latach. – Jest więcej niż szansa. (…) Nareszcie mamy rozstrzygnięty przetarg na dokumentację, a więc bez zbędnej zwłoki będziemy realizować muzeum” – zapewnił. Szef MON dodał, że jednym z projektantów będzie architekt, publicysta i polityk Czesław Bielecki, który zaprojektował m.in. gmach Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie.

Zespół programowo-naukowy muzeum już działa

W komunikacie MON dodało, że umowy podpisane z pracownią projektową DiM`84 Dom i Miasto Sp. z o.o. dotyczą także „opracowania kompletnej, wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z uzyskaniem wszelkich stosownych pozwoleń i uzgodnień oraz pełnienia nadzoru autorskiego nad realizacją robót”.  Wskazano, że dzięki podpisanym we wtorek dokumentom wkrótce możliwe będzie rozpisanie przetargu na budowę, przypominając że Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie ma być filią Muzeum Wojska Polskiego. „Koncepcja zagospodarowania terenu zakłada połączenie przestrzeni pola Bitwy w Ossowie z budynkiem przyszłego muzeum. Od 2018 roku w MON pracuje zespół programowo-naukowy do spraw ekspozycji oddziału w Ossowie, którego zadaniem jest opracowanie założeń i koncepcji wystawy” – czytamy w komunikacie MON.

Znaczenie „Cudu nad Wisłą”

Bitwa Warszawska została stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa, nazywana zwyczajowo Cudem nad Wisłą, zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia się komunizmu na Europę Zachodnią. Zdaniem brytyjskiego polityka, dyplomaty i pisarza Edgara D’Abernon, była to 18. z przełomowych bitew w historii świata.

Czytaj też:

Dariusz Stola nie będzie dyrektorem Muzeum POLIN. Jest oświadczenie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone