SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Biegniemy dla Wojtusia. Chłopiec cierpi na stwardnienie guzowate i padaczkę lekooporną

– Biegniemy dla Wojtka, ponieważ jest dzieckiem chorym na stwardnienie guzowate. To nieuleczalna choroba, która objawia się mutacją genów, powodującą wzrost guzków w całym ciele. U Wojtka pojawiły się jeszcze przed narodzinami w mózgu i nerce. Dwa guzki w mózgu powodują dodatkowo padaczkę – mówiła w „Czasie dla Ciebie” Karolina Marchlewska-Trzmiel – mama chorego Wojtka, dla którego zorganizowana została akcja charytatywna.

Radio dla Ciebie przyłączyło się do Biegu Tropem Wilczym w Markach (k. Warszawy), podczas którego zbierane będą środki na rzecz ciężko chorego Wojtusia Trzmiela. U 2,5-letniego Wojtusia zdiagnozowano stwardnienie guzowate i padaczkę lekooporną oraz autyzm atypowy. Chłopczyk wymaga specjalistycznego leczenia, na które gromadzone są środki. Wojtuś jest podopiecznym Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”.

Podczas Biegu Tropem Wilczym w Markach (k. Warszawy) w niedzielę 26 lutego 2017 r. zawodnicy mogą włączyć się do charytatywnej akcji biegowej na rzecz Wojtusia. W charytatywnym biegu wezmą udział nie tylko zawodowcy, ale przede wszystkim pracownicy Radia dla Ciebie i amatorzy – bowiem to nie wynik będzie najważniejszy (czytaj więcej).

„Każdy napad niszczy mózg”

Jak powiedziała w RDC mama Wojtka, biegniemy dla Wojtka, ponieważ jest dzieckiem chorym na stwardnienie guzowate. – To nieuleczalna choroba, która objawia się mutacją genów, powodującą wzrost guzków w całym ciele. U Wojtka pojawiły się jeszcze przed narodzinami w mózgu i nerce. Dwa guzki w mózgu powodują dodatkowo padaczkę, która objawiła się już w trzecim miesiącu życia – mówiła Karolina Marchlewska-Trzmiel.

DSC_0713

Dodała, że po czasie padaczka okazała się lekooporna. – Wiadomo, że każdy napad niszczy mózg i powoduje opóźnienie w rozwoju. Wojtek, mając 2,5 roku, jeszcze nie mówi. Na jego stan wpłynął również błąd lekarski, bo choroba zdiagnozowana została dopiero rok po pojawieniu się pierwszych objawów – tłumaczyła.

„Jesteśmy onieśmieleni i wzruszeni”

Wspomniała, iż niedawno pojawiło się jednak światełko w tunelu. – W wynikach badań wyszły pewne zbieżności i przypuszczenie, że padaczka jest ogniskowa. To jedyny typ padaczki, który być może jest usuwalny operacyjnie. Następne badania powinny odpowiedzieć na pytanie, czy operacja nie zagraża życiu Wojtka. Jednocześnie planujemy przeprowadzić badania za granicą. To nie są jednak koszty na miarę naszych możliwości. Są to sumy rzędu 30-50 tysięcy euro i nie mamy innego wyjścia, jak zwrócić się o pomoc. Jesteśmy onieśmieleni i wzruszeni tym darem od RDC i PKO BP – podkreśliła mama chorego dziecka.

20170223_153935

Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO BP, zwróciła uwagę, że biegowe akcje charytatywne to jedne z ważniejszych działań, dzięki którym Fundacja PKO BP pomaga. – Pomaganie w ogóle jest bardzo fajne, ale nie łatwe. Chciałabym pomóc większej liczbie osób, ale niestety mamy ograniczone środki, swoje działania statutowe i wytyczne, którymi się kierujemy. Ta historia nas jednak wyjątkowo wzruszyła – powiedziała w „Czasie dla Ciebie”.

W niedzielę o 12

Bieg Tropem Wilczym odbędzie się w Markach (k. Warszawy), 26 lutego (niedziela) o godz. 12.00 – na głównym dystansie 1963 m oraz bieg dodatkowy na dystansie 8 km. Start biegów będzie miał miejsce w pobliżu zbiornika wodnego „Glinianka Meksyk” przy ulicy Grunwaldzkiej na wysokości numeru 34 skrzyżowanie z ul. Karłowicza.

Zapisów dokonywać można na stronie http://tropemwilczym.pl/ wybierając Marki oraz w dniu zawodów, w biurze zawodów w przypadku wolnych pakietów startowych (zgłoszenia w dniu zawodów w godz. 9:00-11.30), na terenie „dawnej zwałki” w okolicach ul. Grunwaldzkiej (namiot oznaczony) w Markach. Kartki-identyfikatory akcji „biegnę dla Wojtusia” będzie można odbierać w czasie pracy biura zawodów w niedzielę 26.02.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone