SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Baśń pokazuje dziecku, że aby być szczęśliwym, trzeba stawiać czoła przeciwnościom”

fot. Pixabay

– Często we współczesnym świecie tworzymy takie „getto dzieciństwa”, staramy się oddalić od dziecka problemy i zmartwienia, ukrywamy przed nim, że życie nie jest pełne radości, prezentów i uniesień. Baśń natomiast z tym oswaja, na tym polega jej przeogromna rola – mówił w „Niedzielnym poranku” prof. Grzegorz Leszczyński z Instytutu Literatury Polskiej UW.

Jak powiedział gość RDC, książka jest ważna w życiu młodego człowieka, ponieważ ona „bardzo głęboko go zawłaszcza”. – Przez to, że ten młody człowiek utożsamia się z bohaterami książkowymi, może widzieć z dystansu swoje życie, problemy i świat – przyznał Grzegorz Leszczyński.

Dodał, iż mówi się, że baśnie powstały jako boczna linia mitów, czyli są jednymi z najstarszych tekstów ludzkości. – Trudno odpowiedzieć na pytanie, jak dotarły do naszych czasów, podobnie jak trudno odpowiedzieć, jak to się stało, że w różnych kulturach – czasami bardzo od siebie odległych – pojawiają się bardzo podobne motywy – np. motyw Śpiącej Królewny czy  pantofelka, dzięki któremu królewicz może poznać swoją tancerkę – wyjaśnił w „Niedzielnym poranku”.

„Getto dzieciństwa”

Leszczyński wspomniał, że często we współczesnym świecie tworzymy swego rodzaju „getto dzieciństwa”. – Staramy się oddalić od dziecka problemy i zmartwienia, ukrywamy przed nim, że życie nie jest pełne radości, prezentów i uniesień. Baśń natomiast z tym oswaja, na tym polega jej przeogromna rola. Ona pokazuje dziecku, że aby być szczęśliwym, trzeba stawiać czoła przeciwnościom. Nikt, kto ucieka od odpowiedzialności i niebezpieczeństw, nie będzie szczęśliwy, bo nie będzie gotowy do życia – zaznaczył.

Zwrócił uwagę, iż pełnia życia polega bowiem na tym, że znając swoje siły, stawiamy czoła okolicznościom. – Kopciuszek jest szczęśliwą dziewczynką nie dlatego, że dokonał się awans społeczny z nizin na salony, tylko dlatego, że ona pokonała tych, którzy są symbolicznym obrazem przeszkód, ale pokonała również siebie. To jest właśnie heroizm życia. Baśń o tym mówi i dlatego jest tak ważna – powiedział w RDC prof. Grzegorz Leszczyński.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone