SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

10. rocznica śmierci działaczki Jolanty Brzeskiej. Śledztwo trwa

Graffiti upamiętniające Jolantę Brzeską na budynku przy ul. Wilczej 19/fot. Mateusz Opasiński, CC BY-SA 3.0

W poniedziałek minęło 10 lat od zaginięcia i śmierci działaczki społecznej, aktywnej w warszawskich ruchach lokatorskich – Jolanty Brzeskiej. Jej historia stała się symbolem „dzikiej reprywatyzacji” nieruchomości w stolicy. Do dziś okoliczności jej morderstwa nie wyjaśniono, a jego bezpośredni sprawcy oraz ich mocodawcy nie zostali ukarani.

Rodzina Jolanty Brzeskiej mieszkała od 1951 roku w kamienicy przy ulicy Nabielaka na Mokotowie. Grunt objęty roszczeniami zreprywatyzowano w 2006 roku. Według relacji mieszkańców nowy właściciel nieruchomości Marek M. dążył do opuszczenia lokali przez mieszkańców. W tym celu, wraz ze wspólnikami, miał między innymi podwyższać stawki czynszów oraz utrudniać dostęp do piwnic czy pralni. O sprawę Jolanty Brzeskiej M. pytali podczas jawnej rozprawy w 2017 roku członkowie komisji weryfikacyjnej. Jednak będący stroną postępowania M. odmawiał odpowiedzi na każde pytanie zadane przez ośmioosobowe gremium.

Pierwsze śledztwo umorzone po dwóch latach 

Podczas rozprawy komisji weryfikacyjnej w sprawie reprywatyzacji kamienicy przy Nabielaka zeznawała między innymi córka Jolanty Brzeskiej, Magdalena. Powiedziała wówczas, że M. oferował Brzeskim 80 tysięcy złotych za opuszczenie zajmowanego lokalu. W 2017 roku tak mówiła o dniu, w którym pierwszy raz dostała się do mieszkania opuszczonego przez matkę: „była komórka na stole, była gazeta. Tak, jakby wstała i wyszła na chwilkę. Pojechaliśmy na policję i chciałam złożyć zgłoszenie o zaginięciu. Nie chciano go przyjąć, bo powiedziano, że nie mam zdjęcia matki. Wymyśliłam, że może uda mi się złożyć takie doniesienie o zaginięciu w Legionowie, gdzie mieszkam. Tam jednak też nie chciano przyjąć doniesienia i powiedziano, że muszę znowu jechać na Mokotów. Pojechałam tam z małym dzieckiem i przy tym małym dziecku musiałam składać doniesienie o zaginięciu osoby” – zeznawała.

Spalone ciało Jolanty Brzeskiej znaleziono w marcu 2011 roku w Lesie Kabackim na południowym krańcu Warszawy. Wszczęte wówczas śledztwo umorzono w kwietniu 2013 roku z uwagi na niewykrycie sprawców. Zdaniem obecnego wiceprzewodniczącego komisji weryfikacyjnej Pawła Lisieckiego upływający wtedy czas pozwalał na zacieranie śladów zbrodni. – Policja długo nie chciała widzieć przestępstwa, śledztwo szło w kierunku samobójstwa. Ten czas przestępcy wykorzystali do zacierania śladów. Wiele wskazuje na to, że Jolanta Brzeska została przewieziona do lasu samochodem. Pytanie, gdzie potem znalazł się ten samochód. Najpewniej szybko go sprzedano i rozebrano na części, by zakryć ślady – powiedział Paweł Lisiecki.

Prokuratura wznowiła swoje prace w sierpniu 2016 roku postanowieniem Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry.

„Sprawa pokazuje bezwzględność państwa” 

Jak powiedziała prokurator Marzena Muklewicz, w sprawie cały czas realizowane są czynności procesowe. Do tej pory przesłuchano ponad 250 świadków. Prokuratura uzyskała prawie 50 opinii i ekspertyz z zakresu psychologii, informatyki, genetyki sądowej, daktyloskopii czy antropologii. Jak mówiła prokurator, w śledztwie korzystano z najnowszej technologii, w tym pozyskano opinię z odtworzenia w technice 3D przebiegu zdarzenia.

Sprawcy jej morderstwa nigdy nie zostali odkryci i nigdy nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności, niestety. Chociaż myślę, że wiele osób się domyśla, kto był tym zabójcą. Za to morderstwo odpowiada niemal cały polityczny establishment III RP. Jest to sprawa, która naprawdę pokazuje bezwzględność naszego państwa w wielu aspektach – podkreślał Jan Śpiewak na naszej antenie w „Poranku RDC”.

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję ówczesnych władz Warszawy w sprawie reprywatyzacji kamienicy przy Nabielaka w grudniu 2017 roku. Pełnomocnicy ratusza odwołali się od tego postanowienia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten przychylił się do wniosku i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia komisji. Prac nie podjęto, gdyż w sprawie decyzji reprywatyzacyjnej rozstrzygać będzie też Naczelny Sąd Administracyjny. Tam decyzję WSA zaskarżyły władze komisji weryfikacyjnej.

25 lutego Sejm przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia dziesiątej rocznicy śmierci Jolanty Brzeskiej. Podkreślono, że Sejm domaga się przeprowadzenia rzetelnego śledztwa w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej, które powinno zakończyć się skazaniem sprawców zbrodni oraz ich mocodawców.

Czytaj też:

 10 lat od śmierci Jolanty Brzeskiej. Jan Śpiewak: nie ma sprawiedliwości

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone