Co z PPK? Wiceprezes PFR: zmiana rządu nie wpłynie na Pracownicze Plany Kapitałowe

  • 08.11.2023 12:12

  • Aktualizacja: 12:20 08.11.2023

Zmiana rządu nie wpłynie na PPK – uważa Bartosz Marczuk. Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju był gościem „Poranka RDC”. Jego zdaniem, nowa władza nie tknie pieniędzy Polaków, nauczona doświadczeniem zabrania pieniędzy z otwartych funduszy emerytalnych. Wartość aktywów zbliża się do 20 miliardów złotych.

Liczę na kontynuację programu PPK – podkreślał w „Poranku RDC” wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Jego zdaniem, zmiana władzy nie wpłynie na Pracownicze Plany Kapitałowe.

Nie spodziewam się tutaj rewolucji, zwłaszcza że no ten nowy, który ma powstać, ten rząd jest jednak w jakiś sposób doświadczony tym, co zrobił wcześniej w 2013, 2014 roku z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi i ludzie poczuli się potwornie oszukani tym, że znacjonalizowano połowę pieniędzy otwartych funduszach emerytalnych – mówił Bartosz Marczuk.

Ruszenie majątku Polaków odłożonego w PPK jest praktycznie niemożliwe - uważa Marczuk. To są prywatne pieniądze, które w każdej chwili można wypłacić.

– Te pieniądze to nie są pieniądze tak jak było w OFE. Pieniędzmi, którymi była dzielona składka na emeryturę, tylko część zostawała w ZUS-ie, część szła do OFE. Tylko to są pieniądze, które pochodzą z mojej pensji netto i to są pieniądze, które pochodzą od mojego pracodawcy, z jego kosztu. W związku z tym to nie jest dyskusja tak jak była wokół OFE, czy to są publiczne, czy prywatne pieniądze - wskazał ekspert.

W ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych pieniądze odkłada 3,4 miliona Polaków. Aktywa w tym systemie zbliżają się do 20 miliardów złotych.

Posłuchaj całej rozmowy: Bartosz Marczuk - wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Czytaj też: Włodzimierz Karpiński wyjdzie z aresztu? Chce objąć mandat europosła

Źródło:

RDC

Autor:

Cyryl Skiba/AP