SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zmiany w stołecznej komunikacji. Więcej pasażerów, więcej pojazdów

Zmiany w kursowaniu autobusów/fot. WTP

Od 27 września ponownie zmienią się rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w Warszawie – tramwaje i metro wrócą do swoich podstawowych częstotliwości kursowania. Od 2 października częściej pojadą autobusy. Jak podał stołeczny ratusz, liczba pasażerów w komunikacji wzrosła do ok. 70 proc. liczby z okresu przed epidemią.

Pierwsza połowa września była dla Zarządu Transportu Miejskiego czasem dokładnej obserwacji ruchu pasażerów i wykorzystania pojazdów transportu publicznego.

„W kilkudziesięciu kluczowych miejscach sprawdzono wykorzystanie miejsc w tramwajach. Zebrano również dane z autobusów (które dzięki zainstalowanym systemom same zliczają pasażerów) i z bramek metra (które liczą pasażerów wchodzących i wychodzących ze strefy biletowej). Liczba pasażerów wzrosła – do ok. 70 proc. liczby z okresu przed epidemią” – przekazał magistrat.

Pierwsze korekty już wprowadzono

Ratusz przypomniał jednocześnie, że pierwsze korekty rozkładów już wprowadzono. Od 8 września na linii 304 w godzinach porannego szczytu kursuje większy autobus. Uruchomiono też dodatkowe kursy 523, a od 13 września linia wróciła do swojej przedwakacyjnej częstotliwości w godzinach porannego szczytu – co cztery minuty. Autobusy 201 jeżdżą dodatkowo na krótszej trasie Znana – Koło. Ponadto od środy, 15 września wzmocniono linię 31 – w najbardziej obciążonych godzinach szczytu porannego i popołudniowego uruchomiono dodatkowe kursy.

W październiku też, zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji i Nauki, do zajęć stacjonarnych wrócą studenci – co oznacza, że liczba podróżujących komunikacja miejską jeszcze wzrośnie, dlatego pod koniec września zmienią się rozkłady jazdy.

Najwięcej zmian w październiku

Od 27 września wszystkie linie tramwajowe wrócą do swoich podstawowych rozkładów: w godzinach szczytu składy będą podjeżdżały na przystanki co 4 lub co 8 minut, a między szczytami co 6 lub co 12 minut. Również metro w szczycie będzie kursowało częściej – na linii M1 co 2 min. i 20 sek., a M2 co 2 min. i 50 sekund – informuje rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Tomasz Kunert.

Zmiany rozkładów jazdy autobusów wejdą w życie od 2 października.

W soboty i niedziele pasażerów ponownie będą woziły autobusy 196. Przedwakacyjne rozkłady zostaną przywrócone dla linii: 104 (w szczytach komunikacyjnych na przystanki podjadą co 20 minut), 105 (w dni powszednie, w szczytach co 6 minut), E-1 (od 4 października, w szczytach co 10 minut), a także 114 i 122 – podaje Kunert.

Zwiększy się także częstotliwość kursowania autobusów 114 i 122 do 15 minut pomiędzy szczytami oraz w weekendy. W dni powszednie, w godzinach 7:00-20:00 autobusy linii 114 pojadą dodatkowo trasą skróconą: Metro Młociny – Młociny-UKSW. W soboty i dni świąteczne autobusy linii 523 zabiorą pasażerów co 10 minut, a linii 193 – co 15 minut. Z kolei autobusy 190 będą kursowały w soboty co 10 minut.

Wraca linia E-2. Na swoją pełną trasę, czyli Ursus-Niedźwiadek – Ursynów Płd. wrócą także autobusy linii 401. W porannym szczycie będą jeździły na krótszej trasie: PKP Ursus – Metro Służew – mówi rzecznik ZTM.

Powrót tych linii zaplanowano na 4 październik.

Czytaj też:

Remont na moście Siekierkowskim potrwa dłużej

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone