SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Zmarł Sergiusz Papliński – ostatni żołnierz wyklęty w Wielkiej Brytanii

Zmarł Sergiusz Papliński - ostatni żołnierz wyklęty w Wielkiej Brytanii/fot. Tomasz M Muskus/Facebook

W Londynie w wieku prawie 95 lat zmarł we wtorek wieczorem major Sergiusz Papliński ps. „Kawka”, ostatni mieszkający w Wielkiej Brytanii żołnierz wyklęty – poinformował polonijny aktywista Tomasz Muskus, który utrzymywał z nim bliski kontakt.

Sergiusz Papliński urodził się w 1927 r. w Radomiu. Pod koniec II wojny światowej, w latach 1944-45, walczył w szeregach Armii Krajowej. Był członkiem oddziałów Antoniego Hedy „Szarego” i Zygmunta Kiepasa „Krzyka”. Brał udział w kluczowych akcjach partyzanckich zgrupowania „Szarego” w lasach wokół Iłży, Starachowic, Końskich.

W 1945 r. trafił do więzienia w Radomiu, z którego został odbity przez oddział „Szarego”. Następnie wstąpił w szeregi Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN) i prowadził walkę dywersyjną na terenie Pomorza. W 1946 r. zmuszony był opuścić Polskę. W mundurze NKWD przedostał się do Berlina, do amerykańskiej strefy okupacyjnej, a stamtąd poprzez obóz przejściowy wyjechał do Wielkiej Brytanii. Tam przeszedł kurs dywersyjno-spadochronowy i działał w zagranicznych strukturach WiN.

W Wielkiej Brytanii pracował przez pewien czas w kamieniołomie, a także jako kelner, ale później ukończył Royal College of Art w Londynie i zajął się malarstwem, spełniając swoje przedwojenne marzenie. Niemal do ostatnich miesięcy życia aktywnie uczestniczył w życiu londyńskiej Polonii. Był także honorowym członkiem Jednostki Wojskowej Grom.

Czytaj też: Zmarł Powstaniec Warszawski Stanisław Sierawski. Miał 107 lat

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone