SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zbiornik retencyjny za prawie 10 mln złotych powstanie na Radziwiu

fot. Andrzej Nowakowski Prezydent Miasta Płocka/Facebook

Zbiornik retencyjny wód opadowych wraz z siecią kolektorów za prawie 10 mln zł zostanie wybudowany w położonej na lewym brzegu Wisły części Płocka – Radziwie. Inwestycja, która ma powstać do 2023 roku, będzie realizowana przy wsparciu unijnym przez konsorcjum spółek Hydropol i Waskop.

Jak poinformował Urząd Miasta Płocka, w ramach przedsięwzięcia przebudowana zostanie również część okolicznych dróg, na których pojawi się m.in. asfaltowa nawierzchnia i oświetlenie, a wzdłuż nich powstaną także chodniki i parkingi.

Budujemy zbiorniki retencyjne, ponieważ chcemy prowadzić racjonalną gospodarkę wodami opadowymi. Takie działania są konieczne w związku ze zmianami klimatu i negatywnymi skutkami, jakie one powodują – powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, cytowany w komunikacie tamtejszego samorządu.

Cel – mniej podtopień

W 2020 r., także w lewobrzeżnej części Płocka – Radziwie, wraz z modernizacją kanalizacji deszczowej i remontem części jezdni, wybudowano zbiornik retencyjny o pojemności 720 metrów sześciennych – koszt całej inwestycji wyniósł 8 mln zł, a środki na ten cel pochodziły z budżetu miasta i samorządu Mazowsza.

Według płockiego Urzędu Miasta następny zbiornik retencyjny będzie miał pojemność ponad 600 metrów sześciennych. „Głównym celem inwestycji jest rozwój systemu gospodarowania opadami, podniesienie poziomu bezpieczeństwa i poprawa odporności płockiego Radziwia na podtopienia oraz zalania. I jednocześnie uzyskanie możliwości wykorzystania tej wody do podlewania terenów zielonych w okresach suchych” – podkreślono w informacji.

Jak wyjaśnił Urząd Miasta Płocka, budowa nowego zbiornika retencyjnego w dzielnicy Radziwie kosztować będzie blisko 10 mln zł, przy czym prawie 2,7 mln zł to pozyskane dofinansowanie z Unii Europejskiej, z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-20.

Czytaj też:

Nowa stacja uzdatniania wody w Płocku. Zaopatrzy cztery osiedla

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone