SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wystawa „Jan Wilkowski: w dwudziestolecie śmierci artysty”

fot. Pexels

Jestem przekonany, że jego legenda będzie rosła – tak, jak to ma miejsce w przypadku wielkich twórców – powiedział w sobotę podczas wernisażu wystawy „Jan Wilkowski: w dwudziestolecie śmierci artysty” dyrektor Teatru Lalka Jarosław Kilian.

Ekspozycję „Jan Wilkowski: w dwudziestolecie śmierci artysty” we foyer Teatru Lalka w Warszawie otwarto w sobotę z okazji przypadającej 28 grudnia br. dwudziestej rocznicy śmierci artysty, w latach 1952-69 kierownika artystycznego tego teatru.

– Jestem przekonany, że legenda Wilkowskiego będzie rosła i ogromniała – tak, jak to ma miejsce w przypadku wielkich twórców – powiedział podczas wernisażu dyrektor Teatru Lalka Jarosław Kilian. – Dzięki temu, co robił Jan Wilkowski, wychowało się do teatru, do kultury w ogóle kilka pokoleń dzisiaj już pięćdziesięcio- i sześćdziesięciolatków – dodał.

Wielki lalkarz, reżyser, pedagog

Kurator ekspozycji Joanna Rogacka podkreśliła, że „wystawa ma przypominać o Janie Wilkowskim – wielkim lalkarzu, reżyserze, aktorze, pedagogu, kierowniku artystycznym Teatru Lalka, autorze sztuk telewizyjnych i teatralnych”.

Zwróciła uwagę, że „już za życia stał się legendą”. – Sławę europejską osiągnął jako trzydziestolatek przedstawieniami takimi, jak „Zwyrtała Muzykant” i „Guignol w tarapatach” – oceniła kurator wystawy.

Archiwalne zdjęcia

Na ekspozycji w foyer Teatru Lalka zaprezentowano blisko 30 archiwalnych zdjęć ze spektakli Wilkowskiego, jego programów telewizyjnych i portretów, a także osiem plakatów do jego premier. Zgromadzono na niej także kilkanaście lalek z lat 50. i 60. XX w., które ocalały w teatralnym magazynie.

Uczestnicy wernisażu w hołdzie Janowi Wilkowskiemu odśpiewali „Hymn lalkarzy”. Ekspozycji towarzyszy prezentacja filmu dokumentalnego o artyście z cyklu „Reformatorzy teatru” w reżyserii Marii Nockowskiej oraz okolicznościowe wydawnictwo m.in. z esejem prof. Henryka Izydora Rogackiego pt. „Trzy legendy Jana Wilkowskiego”.

Wystawa czynna będzie do 16 lutego 2018 r.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone