SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wystawa dot. Powstania Warszawskiego otwarta w Wiedniu

fot. RDC

– Pamięć o bohaterach naszej wspólnej wolności jest obowiązkiem kolejnych pokoleń – napisał minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w liście odczytanym w Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu podczas otwarcia wystawy poświęconej Powstaniu Warszawskiemu.

Jak poinformował Instytut Polski w Wiedniu w komunikacie, podczas wtorkowej uroczystości dyrektor Instytutu Rafał Sobczak zwrócił uwagę, że w 2019 r. przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i 80. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Szczególne miejsce

To ważne, że już dzisiaj możemy zaprezentować w Wiedniu wystawę o Powstaniu i historii okupowanej podczas II wojny światowej Polski wszystkim odwiedzającym muzeum – powiedział Sobczak, cytowany w komunikacie.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu przypomniał, że po wojnie powstańcy warszawscy zostali uznani przez władze komunistyczne za wrogów.

31 lipca 2004 w przeddzień sześćdziesiątej rocznicy wybuchu powstania dzięki inicjatywie ówczesnego prezydenta miasta stołecznego Warszawy Lecha Kaczyńskiego otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego. Otwarcie muzeum stało się jednym z najważniejszych wydarzeń i początkiem powrotu powszechnej pamięci o Powstaniu i Powstańcach – podkreślił.

Ofiara w imię wolności Europy

Sobczak odczytał również list skierowany przez ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza do uczestników uroczystości. – Zbrojny zryw mieszkańców Warszawy i ich bohaterska 63-dniowa walka o wyzwolenie miasta są jednym z wielu przykładów poświęcenia, cierpienia, ale także odwagi i męstwa Narodu Polskiego, który od pierwszych dni niemieckiej okupacji stawiał czoła najeźdźcy. Od lat rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego stanowi symbol ofiary złożonej przez warszawiaków w imię wolności Polski i Europy – zaznaczył Czaputowicz.

W trakcie uroczystości odczytano także list wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdaleny Gawin. – Powstanie Warszawskie to dziś kluczowy składnik europejskiej pamięci o XX wieku – wydarzenie o wielkim uniwersalnym przesłaniu – podkreśliła wiceszefowa MKiDN.

Otwarta do 9 września

W otwarciu wystawy uczestniczyli także m.in. ambasadorowie Polski oraz Niemiec, przedstawiciele austriackiego Parlamentu, austriackiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz austriackich instytucji naukowych, a także zastępca dyrektora Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu dr Christoph Hatschek oraz zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego dr Paweł Ukielski. Gościem honorowym uroczystości była łączniczka w trakcie Powstania Warszawskiego oraz żołnierz Armii Krajowej Anna Lehr – Spławiński.

Ekspozycję pt. „Walka o wolność. Powstanie Warszawskie 1944” będzie można oglądać do 9 września.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone