SŁUCHAJ ONLINE
MENU
na antenie
do 11:00

We wrześniu kolejne szkolenie w ramach projektu „Wakacje z WOT”

fot. ResoluteSupportMedia/flickr CC-BY 2.0

We wrześniu rusza kolejne szkolenie w ramach projektu „Wakacje z WOT” skierowane do studentów. Do wstąpienia w swoje szeregi zaprasza m.in. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. Jak poinformowała oficer prasowa 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej podporucznik Jolanta Maciaszek, zgłoszenia są przyjmowane w trybie ciągłym, bez względu na termin szkolenia.

Nabędą umiejętności i złożą przysięgę 

Projekt jest skierowany przede wszystkim do studentów, ale i osób w wieku od 18 do 55 roku życia w przypadku szeregowych oraz w wieku od 18 do 63 roku w przypadku oficerów i podoficerów. Ochotnicy we wrześniu odbędą 16-dniowe szkolenie podstawowe, złożą przysięgę wojskową i wstąpią w szeregi 6 MBOT bez konieczności rezygnowania z zajęć na uczelni.

– Będą mogli nabyć praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania się na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii – powiedziała ppor. Maciaszek. Dodała, że po ósmym dniu szkolenia do rekrutów dołączą żołnierze rezerwy, którzy zrealizują 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Finałem szkolenia podstawowego będzie pętla taktyczna, podczas której terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.

Głównie dla studentów 

Pierwsze szkolenie zorganizowane przez mazowiecką brygadę w ramach projektu „Wakacje z WOT” odbyło się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie od 20 lipca do 4 sierpnia br. i było dedykowane uczniom i nauczycielom. Kolejne zaplanowano w tym samym miejscu od 7 do 22 września br.

– Jak wskazuje termin tym razem szkolenie jest skierowane do studentów, którzy do końca września mają wakacje – dodała ppor. Maciaszek. Wniosek o przyjęcie do WOT można składać w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełnić formularz elektroniczny na platformie ePUAP.

Przygotowanie do służby 

Szkolenia w ramach „Wakacje z WOT” są realizowane w trzynastu brygadach Obrony Terytorialnej. Pierwsze z nich rozpoczęły się w drugiej połowie czerwca, tuż po zakończeniu roku szkolnego. Projekt będzie kontynuowany do końca września br. 16-dniowe szkolenie podstawowe to początek procesu szkoleniowego. Cały cykl trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: w pierwszym roku szkolenie indywidualne, w drugim specjalistyczne i w trzecim zgrywające.

W tym czasie żołnierze przygotowują się do służby w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w weekendy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Do tego każdego roku biorą udział w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 20 tys. żołnierzy. Misją tej formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone