SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawski ratusz ws. koronawirusa: miejsca dla 160 osób

Zdjęcie ilustracyjne/fot. RDC

Zgodnie z planem działania na wypadek epidemii w warszawskich podmiotach leczniczych można niezwłocznie poddać izolacji 160 osób, a kwarantannie – 79 osób – wynika z odpowiedzi władz miasta na interpelacje w sprawie zagrożenia koronawirusem.

Interpelacje w sprawie zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2 złożyło dwoje radnych Koalicji Obywatelskiej: Sławomir Potapowicz i Anna Auksel-Sekutowicz. Odpowiedział na nie sekretarz m.st. Warszawy Marcin Wojdat. Podkreślił, że główną rolę w tej kwestii pełni administracja rządowa, w tym minister zdrowia i główny inspektor sanitarny, a w woj. mazowieckim wojewoda. Podkreślił, że to właśnie wojewoda sporządza plan działania na wypadek epidemii. Zawiera on wykaz i rozmieszczenie zakładów oraz podmiotów leczniczych, a także innych obiektów użyteczności publicznej, które mogą zostać przeznaczone do leczenia, izolowania lub kwarantanny.

Izolacja i kwarantanna

Plan sporządzony w 2014 r., zakłada, że w podmiotach leczniczych w Warszawie można poddać izolacji 160 osób, a kwarantannie – 79 osób. Nie wskazano w nim obiektów użyteczności publicznej w Warszawie przeznaczonych na potrzeby kwarantanny, ale przewiduje on, że „w razie konieczności zwiększenia potrzeb lokalizacyjnych, zadysponowane zostaną miejsca wyznaczone do tego celu w sąsiednich powiatach”. Wojdat przypomniał, że wszelkie inne dyspozycje związane z podjęciem działań przez samorząd – w stanie zagrożenia epidemicznego lub epidemii – będą znane po ogłoszeniu ich przez wojewodę w drodze rozporządzenia. „W rozporządzeniu ustanawia się m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się ludności czy też nakazy udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczania środków transportu do działań przeciwepidemicznych” – dodał. W planie zarządzenia kryzysowego w Warszawie przewidziana jest procedura o nazwie „Epidem”, która określa zasady postępowania w razie wprowadzenia przez wojewodę stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w stolicy. Urząd m.st. Warszawy zapewnia ponadto, że współpracuje z powiatowym inspektorem sanitarnym i z sanepidem.

Ponad 1100 zgonów

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 wybuchła w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych w Chinach kontynentalnych potwierdzono dotąd ponad 44 tys. przypadków zakażenia i ponad 1100 zgonów spowodowanych wirusem. Epidemia rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Niemcy, Francję, Włochy, Finlandię i USA. Poza Chinami kontynentalnymi zanotowano dotąd dwa zgony – na Filipinach i w Hongkongu.

Czytaj więcej:

Koronawirus. Na Mazowszu 10 osób z podejrzeniem, 84 pod nadzorem

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone