SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Punkty szczepień masowych w Warszawie uruchomione

Punkt szczepień powszechnych na stadionie Legii Warszawa/fot. RDC

Punkty szczepień masowych działają także w weekend. Wyjątkowo, ten na stadionie Legii, przyjmie dziś pacjentów tylko do godziny 12:00. To dlatego, że dziś wieczorem na arenie ostatni mecz ligowy piłkarzy Legii Warszawa z Podbeskidziem Bielsko-Biała.

Przy bramie IV stadionu Legii stoją namioty, a w nich – pierwszy kontakt z obsługą. Tu będzie wypełniana ankieta medyczna i wręczana opaska. Niebieska oznacza, że pacjent nie ma żadnych obciążeń, zaś pomarańczowa, że konieczna jest konsultacja z lekarzem. Dalej będzie weryfikowana tożsamość i skierowanie, a na końcu w jednym z 30 boksów oddzielonych ściankami – wykonane szczepienie. Na trybunach będzie można odczekać kwadrans przed pójściem do domu.

Dziennie punkt na stadionie Legii ma obsługiwać nawet trzy tysiące osób. W sumie wszystkie cztery miejsca mają szczepić 60 tys. pacjentów tygodniowo, siedem dni w tygodniu, między 8:00 a 18:00. Władze stolicy apelują o przychodzenie do punktu na wyznaczoną godzinę, ale nie wcześniej, aby uniknąć tworzenia się kolejek.

Zapisani na szczepienie podkreślali, że chcą powrotu normalności.

Dzięki otwarciu miejskich punktów szczepień masowych, niektórym udało się zaszczepić szybciej.

Wielu zapisanych przyznaje – nieważne gdzie, ważne że uda się zaszczepić.

Trzy inne punkty na terenie miasta

Punkt szczepień przy Łazienkowskiej jest największym spośród punktów szczepień masowych w stolicy. Pozostałe trzy działają na Białołęce (w Białołęckim Ośrodku Sportu przy ul. Strumykowej 21), Targówku (w hali sportowej OSiR Targówek przy ul. Ossowskiego 25) i w Wawrze (w Wawerskim Centrum Kultury przy ul. Żegańskiej 1).

Chcemy szczepić 60 tysięcy osób tygodniowo. Ta oferta na najbliższe dni, którą otrzymaliśmy, to 30 tysięcy szczepionek tygodniowo, a więc bardzo dobra. Będziemy szczepić preparatami firmy Pfizer oraz firmy Johnson & Johnson – mówiła RDC odpowiedzialna w stołecznym ratuszu za kwestie ochrony zdrowia wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

W punktach niewykluczone są tzw. białe noce – szczepienia miałyby być trwać przez całą dobę. – Planujemy je, jeśli poprawi się dostępność szczepionek. Na pierwszy okres rozruchu dostaliśmy 50 procent naszych mocy przerobowych. Jeżeli te dostawy będą się zwiększać, a z tego co słyszymy mają się zwiększać z końcem maja i początkiem czerwca, planujemy szczepić siedem dni w tygodniu i planujemy też białe noce – wskazała wiceprezydent Warszawy.

Szczegóły na stronie www.warszawaszczepi.pl.

Jak dojechać?

Dojazd do stadionu Legii zapewnia specjalna linia autobusowa 901, która będzie kursowała z Dworca Centralnego, przez centrum miasta, z dogodnymi przesiadkami z obu linii metra. Autobusy linii 901 będą kursowały w godzinach 7.30–18.40 co 15 minut; w niedzielę 16 maja – wyjątkowo do godziny 12.45. Oprócz specjalnie uruchomionej linii dojazd do stadionu Legii zapewniają również autobusy: 107, 108, 138, 143, 151, 159, 162, 182, 187, 188, 411, 502, 514, 520, 523 i 525, które zatrzymują się na przystanku Rozbrat. Powrót do centrum miasta umożliwiają też linie 109 i 171.

Jak przekazał Zarząd Transportu Miejskiego, do pozostałych punktów szczepień również będzie można dotrzeć Warszawskim Transportem Publicznym.

I tak, do hali sportowej OSiR Targówek przy ulicy Ossowskiego 25 dojazd zapewniają linie 120, 156, 160, 212, 269 i 527, autobusy zatrzymują się na przystanku DKS Targówek. Niedaleko hali jest również stacja II linii metra – Targówek Mieszkaniowy. Do punktu w Białołęckim Ośrodku Sportu przy Strumykowej 21 chętni, którzy chcą skorzystać ze szczepienia, dojadą do przystanku Nowodwory tramwajem linii 2 lub autobusami linii: 126, 186, 211, 509, 516 i 518.

Najbliższy przystanek przy Wawerskim Centrum Kultury to Wawer-Ratusz, na którym zatrzymują się autobusy linii: 115, 119 i 147. Dodatkowo można skorzystać z pociągów SKM linii S1 i Kolei Mazowieckich R7 wysiadając na stacji PKP Międzylesie.

Rejestracja

Zarejestrować się można bez wychodzenia z domu, na kilka sposobów: dzwoniąc na bezpłatną infolinię 989, wysyłając SMS – o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333, za pośrednictwem e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl oraz kontaktując się z punktami szczepień, których numery znaleźć można pod adresem gov.pl/szczepimysie.

W Polsce pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, zaś preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

Czytaj też:

COVID-19. Tak będzie wyglądał punkt szczepień na stadionie Legii [ZOBACZ]

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone