SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Najwięcej interwencji po burzach w Warszawie. Stołeczni strażacy interweniowali 12 razy

fot. PAP/Mateusz Marek

Przez Warszawę – zgodnie z zapowiedziami synoptyków – przechodzą burze. Straż Pożarna miała już pierwsze zgłoszenia z tego powodu, w tym m.in. o powalonych drzewach, uszkodzonej linii tramwajowej czy porwanym przez wiatr garażu.

 Do godziny 19 mazowieccy strażacy interweniowali 70 razy w związku z frontem burzowym. Najwięcej interwencji odnotowano w Warszawie – 12 oraz w powiatach grodziskim, grójeckim i przasnyskim po 6. Wołomińskim oraz żyrardowskim po 4 – poinformował rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Krzysztof Kierzkowski.

Strażacy podczas wyjazdów usuwają głównie skutki silnego wiatru, czyli przewrócone drzewa i połamane gałęzie. I tak np. w Warszawie przy ul. Czerniakowskiej drzewo przewróciło się na trzy samochody osobowe. Z kolei na Białołęce na ul. Internetowej 15-metrowe drzewo przewróciło się na dom jednorodzinny. W żadnym ze zdarzeń nikt nie został ranny.
Wcześniej też stołeczna straż informowała, że jedno z przewróconych drzew spadło na linię tramwajową na ul. Woronicza na Mokotowie, a wiatr porwał blaszany garaż.

– Na razie nie było zgłoszeń o podtopieniach. Mamy za to dziewięć powalonych drzew, zerwany kawałek dachu na technikum na Pradze Południe, a na Mokotowie porwało blaszany garaż – powiedział dyżurny ze stołecznej straży pożarnej, pytany o sytuację w stolicy w związku z burzami, które przechodzą przez miasto.

Jedno z przewróconych drzew spadło na linię tramwajową na ul. Woronicza na Mokotowie. Straż nie prowadzi tam już działań, drzewa udało się usunąć. Jak informuje ZTM tramwaje linii 18 i 31 wracają już też do normalnego kursowania.

Alert RCB ostrzegający przed burzami

„Uwaga! Dziś, w nocy i jutro rano (08/09.07) burze, ulewny deszcz, silny wiatr i lokalnie grad. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Możliwe podtopienia” – brzmi treść alertu rozesłanego w formie wiadomości SMS przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Burze będą silne. Może spaść do 30 litrów wody na metr kwadratowy. Dodatkowo wiatr w porywach do 85 km/h i grad, który może mieć wielkość nawet do 2 cm. Im bliżej zachodu województwa, tym ten grad może być większy – mówi w rozmowie z Radiem dla Ciebie Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Także IMGW wydał alerty w związku z pogodą – ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu oraz burzami z gradem obowiązują na terenie całego województwa mazowieckiego. Opadom towarzyszyć będą porywy wiatru, które lokalnie mogą osiągnąć nawet 100 km/h.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Szczegóły dotyczące obszaru objętego ostrzeżeniami IMGW TUTAJ.

Kulminacja niebezpiecznych zjawisk prawdopodobnie przypadnie na godziny wieczorne w czwartek i noc z czwartku na piątek – zapowiedziała Anna Woźniak z IMGW. – To będzie bardzo intensywne 36 godzin – podkreśliła. Wyjaśniła, że wówczas w zachodniej części kraju wystąpią burze z ulewami, intensywnymi opadami deszczu do 50 mm, a także nawałnicami i gradem, którym towarzyszyć będą porywy wiatru miejscami osiągającymi 100 km/h. – Możliwe są nawałnice i trąby powietrzne – zapowiedziała synoptyk. Zaznaczyła przy tym, że w związku z sytuacją pogodową, możliwe będą interwencje straży pożarnej wynikające z podtopień lub zniszczeń budynków intensywnymi porywami wiatru.

W piątek w niemal w całej Polsce występować będą przelotne opady deszczu i gwałtowne burze z gradem. Ulewy, które dadzą sumy opadów nawet 50-60 mm na 12 godzin, powodować będą lokalne podtopienia, szczególnie na obszarach zurbanizowanych. Porywy wiatru do 100 km/h. Spokojniej będzie tylko na krańcach wschodnich.

Czytaj też:

„Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Możliwe podtopienia”. Alert RCB dla Mazowsza

Upał na Mazowszu. Jak zadbać o zdrowie? Kardiolog radzi

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone