SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nowa propozycja ws. opłat za śmieci. Mieszkańcy stolicy podzieleni

Śmieci/fot. RDC

Mieszkańcy stolicy są zbulwersowani podwyżkami za wywóz śmieci jakie zapowiedział ratusz. Krzywdząca też wydaje się zasada jaką wprowadzono odchodząc od naliczania kwoty w zależności od liczby osób, która mieszka pod danym adresem. Od marca zapłacimy 65 zł od mieszkania i 95 zł od domu jednorodzinnego miesięcznie. Urzędnicy zaproponowali więc wprowadzenie naliczania opłaty za śmieci na podstawie ilości zużytej wody. Zapytaliśmy mieszkańców co o tym myślą.

Mieszkam w bloku i wydaje mi się to sprawiedliwe. Dlatego, że to jest realne, a nie ktoś kto mieszka sam, płaci tyle samo co pięć osób. Nie uważam,  że to jest dobre rozwiązanie, każdy deklaruje ilu jest mieszkańców. Uważam, że należy zaufać obywatelom. Dobre było do tej pory, że płacimy od ilości osób. Uważam, że każdy powinien płacić za to co zużyje. Jeżeli ja mieszkam sama i płacę 65 złotych, a mieszka sześć osób i płaci 65 złotych więc zgadzam się z tym – powiedzieli.

Nowa propozycja urzędu o opłatach uzależnionych od zużycia wody będzie potrzebowała bardzo wielu dodatkowych regulacji. Wszystko dlatego, że w Warszawie jest wiele różnych rodzajów nieruchomości z różnym użyciem wody. Jak na przykład domy, które nie są podłączone do systemu wodociągów, a korzystają ze studni. – Tutaj istnieją już pewne regulacje przewidziane w ustawie – powiedział wiceprezydent Michał Olszewski. – W takich wypadkach liczy się ryczałt zużycia wody na jedną osobę, która jest w danym gospodarstwie domowym. Jest to co najmniej 3 lub 4 metry sześcienne na osobę w zależności od sposobu użycia – dodał.

Mecenas Mateusz Karciarz, ekspert w dziedzinie gospodarki odpadami przyznawał, że metoda naliczania opłat powiązana z liczbą osób jest najbardziej sprawiedliwa, ale zdarzały się tu nadużycia, trudne do weryfikacji i dlatego wykorzystanie liczników wody wydaje się trafione. – Ta metoda jest właściwa i jest opłatą sprawiedliwą chociaż nie odnosi się bezpośrednio do ilości wytwarzanych odpadów – dodał.

Ratusz zapowiada, że pomysł ten przedstawi radnym wiosną i to oni zdecydują, czy będą dalsze prace na wdrożeniem tego systemu.

Czytaj też:

Opłata za wywóz śmieci w Warszawie zależna od zużycia wody?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone