SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawa bardziej eko. W 9 dzielnicach stanęły recyklomaty

Recyklomaty w Warszawie/fot. PAP/Paweł Supernak

W połowie stołecznych dzielnic zaczęły działać w środę recyklomaty. Mieszkańcy mogą do nich wrzucać plastikowe i szklane butelki po napojach oraz puszki. W zamian otrzymują punkty wymienne na nagrody, w tym m.in. zniżki na kawę, bilety do kina, teatru, parku trampolin, prenumeratę czasopism, jak również kosmetyki naturalne. Łącznie do dyspozycji warszawiaków jest 10 tego typu urządzeń.

Recyklomaty ustawiono w 9 z 18 stołecznych dzielnic. Po jednym na Białołęce (ul. Strumykowa 21, przy Białołęckim Ośrodku Sportu), Bielanach (ul. Jarzębskiego, przy Urzędzie Dzielnicy), na Mokotowie (ul. Obrzeżna 12a, przy Szkole Podstawowej nr 20), Ochocie (pl. Narutowicza, przy budynku dyspozytorni Tramwajów Warszawskich), na Pradze-Południe (ul. Grochowska 274, przy Urzędzie Dzielnicy), Pradze-Północ (ul. Jagiellońska 47i, przy parkingu), w Śródmieściu (pl. Mirowski 1A, przy Hali Gwardii), na Ursynowie (al. KEN 61, przy Urzędzie Dzielnicy) i dwa na Żoliborzu (ul. Marii Kazimiery 1 oraz ul. Potocka 1a, przy wejściu do Ośrodka Sportu i Rekreacji).

Dalsze decyzje dopiero po pilotażu

Dominika Wiśniewska z zespołu prasowego urzędu miasta poinformowała, że jest to projekt pilotażowy Warszawy, firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia. Nie potrafiła odpowiedzieć, do kiedy będzie trwał pilotaż. Zapewniła, że decyzje dotyczące dalszych losów recyklomatów zostaną podjęte po zakończeniu i ocenie obecnego programu.

Mamy nadzieję, że ten program będzie się rozwijał – powiedziała PAP menedżer ds. komunikacji Coca-Cola Poland Services Izabela Morawska. Przyznała, że na razie nie wiadomo, czy liczba tych urządzeń w Warszawie zostanie podwojona, tak aby przynajmniej jedno przypadało na dzielnicę. Podkreśliła, że firmie zależy, by recyklomaty trafiły również do innych miast.

Projekt rozpoczął się na wiosnę ubiegłego roku. Wówczas postawiono dwa recyklomaty. Łącznie zebrano w nich ponad 70 tys. butelek plastikowych, 16 tys. szklanych i prawie 27 tys. puszek. Urządzenia były jednak wadliwe i często były nieczynne. Morawska zaznaczyła, że nowe zostały wyprodukowane przez innego wytwórcę.

Do recyklomatów wrzuca się niezgniecione plastikowe i szklane butelki po napojach oraz aluminiowe puszki. Wystarczy uruchomić aplikację mobilną „ECO-Portfel” na smartfonie (dostępna w Google Play i App Store), zeskanować swój indywidualny kod na maszynie i wrzucać pojedynczo opakowania, a na koncie pojawią się ECO-punkty. Mieszkańcy mogą je wymienić na zniżki dostępne w ofercie. System informatyczny recyklomatów jest ekologiczny – urządzenia nie wymagają drukowania paragonów ani posiadania kart.

Czytaj też: WUM z pierwszą Kliniką Onkologii i Centrum Transplantologii

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone