SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Wakacje po szczycie fali zakażeń. „Wrócił ruch w biurach podróży”

fot. PAP/Marcin Bielecki

Jakie są w tym roku wakacyjne preferencje Polaków? Większość z nas urlop planuje spędzić w kraju, jednak wiele osób już skontaktowało się z biurami podróży. Z rezerwacją miejsc lepiej więc nie czekać na ostatnią chwilę – radzą eksperci.

Marek Kamieński, ekspert do spraw turystyki, zauważa, że wracamy do normalności, a klienci przypomnieli sobie o biurach podróży.

W biurach podróży zaczął się prawie normalny ruch, tak jak w roku 2019, a ceny są niższe. W związku z tym klienci przychodzą. Warto teraz kupować wyjazdy turystyczne, ponieważ organizatorzy w większości oferują tzw. bonusy, np. ubezpieczenie covidowe test w niższej cenie – zachęca ekspert.

Kamieński zauważył również, że pandemia zmieniła wyjazdowe preferencje Polaków: – W tym roku respondenci odpowiedzieli, że 75 proc. będzie spędzało wakacje w Polsce, czyli może 5 proc. w skali ogólnej przejdzie na turystykę wyjazdową.

Za granicą hotelarze obniżają ceny, w kraju niekoniecznie

Podróżowanie w ostatnim roku stało się bardzo trudne, a epidemia i obostrzenia sprawiły, że ochota na wyjazdy letnie za granice zmalała. To sprawiło, że spadły ceny zagranicznych wycieczek.

W tym roku organizatorzy, a co za tym idzie przede wszystkim hotelarze na świecie chcą jak najbardziej przyciągnąć klientów, w związku z czym obniżają ceny, a więc niektóre kierunki są mniej więcej od 5 do 10 proc. tańsze niż relatywnie w roku 2019 – wyjaśnia Kamieński.

Inaczej jest w Polsce, ale to naszych rodaków nie odstrasza.

Niestety turystyka polska oparta jest na założeniu, że właściciele hoteli i pensjonatów muszą przez trzy i pół miesiąca wakacji zarobić na cały rok. Dlatego obserwujemy, że ceny znowu są wysokie – podaje ekspert.

Dokąd jeżdżą Polacy?

W Polsce w tym roku nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o preferencje. Wybierane są małe hotele, pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne tam, gdzie nie ma wielkich skupisk ludzi. Jednak wiele osób wybiera też duże hotele i wioski turystyczne, w których są programy dla dzieci – zauważa Kamieński.

Z kolei preferencje dotyczące zagranicy są takie same jak przed laty.

Turcja i Grecja są kierunkami, gdzie na wakacje wyjeżdża najwięcej klientów z dziećmi. Również w tym roku cieszą się największym powodzeniem, podobnie jak Bułgaria i Albania. To są kierunki stosunkowo tanie, które mają piękne plaże i hotele przygotowane dla rodzin z dziećmi – tłumaczy ekspert.

Według sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public, 46 procent badanych ma plany wakacyjne w tym roku: 4 proc. chce spędzić wolny czas w najbliższej okolicy, 23 proc. zamierza wypocząć w Polsce, 6 proc. za granicą, natomiast 13 proc. chce gdzieś wyjechać, ale nie ma sprecyzowanych planów. Badanie przeprowadzono w dniach 7-12 maja na próbie 1005 dorosłych Polaków.

Czytaj też:

„Wakacje z WOT”. Wojsko zaprasza na wyjątkowe szkolenie

Wirusolog: certyfikaty covidowe mogą zachęcić do szczepień

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone