SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Uwaga na dziki w stolicy. „Trzy razy więcej zgłoszeń niż rok temu”

fot. Jerzy Strzelecki/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Uwaga na dziki! Wiosna to okres, kiedy się rozmnażają, lochy prowadzą młode. Jest to również czas, kiedy mieszkańcy Warszawy zgłaszają wiele przypadków obecności dzików i zniszczeń – zwłaszcza w ogrodach.

Jak informują Lasy Miejskie, liczba zgłoszeń, które wpłynęły w pierwszym kwartale tego roku jest prawie trzykrotnie wyższa niż w analogicznym okresie 2020 r.

Nie powinniśmy składować odpadów w miejscach otwartych – przestrzega rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, Maciej Pawłowski. – Możemy też zabezpieczyć swoją posesję środkami odstraszającymi, repelentami, które swoim zapachem odstraszą ewentualne dziki, które zbliżałyby się w okolice naszych domostw – tłumaczy.

Gdy jednak dojdzie do spotkania z dzikiem, np. na spacerze, przede wszystkim należy zachować spokój – dodaje Pawłowski. – Naturalną obroną takich zwierząt jest ucieczka. My spacerując dajemy o sobie znać w bardzo charakterystyczny sposób, swoim zapachem, zachowaniem czy odgłosami i najczęściej zwierzyna słysząc, widząc czy czując nas po prostu ucieka – mówi.

Lasy przestrzegają, że nie wolno głaskać, karmić ani podchodzić do dzikich zwierząt. W trakcie spaceru z psem, w miejscach, gdzie może dojść do spotkania z dzikiem, należy bezwzględnie trzymać swoje zwierzę na smyczy.

Na widok dzików nie należy też uciekać, ponieważ może to sprowokować je do ataku.

Czytaj też: Wawer. Spacerowicze znajdują trutki na zwierzęta w lesie 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone