SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Trzy nowe fotoradary na Mazowszu. W całej Polsce przybędzie ich 26

fot. Wikipedia

26 fotoradarów w nowych lokalizacjach to jeden z elementów większego przedsięwzięcia – zaznaczył w piątek wiceszef resortu infrastruktury Rafał Weber. Zapowiedział od przyszłego roku instalację kamer na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną i przejazdach kolejowych oraz wymianę wyeksploatowanych urządzeń.

Wiceminister w resorcie infrastruktury wziął w piątek udział w konferencji prasowej w związku z ogłoszeniem przetargu na instalację 26 fotoradarów, które zostaną zainstalowane w najniebezpieczniejszych miejscach w kraju. 17 z 26 fotoradarów zostanie postawionych w obszarze zabudowanym. Urządzenia zostaną zlokalizowane m.in. na drogach wojewódzkich i powiatowych. Obecnie sieć fotoradarów funkcjonuje jedynie na drogach krajowych. Nowe fotoradary pojawią się w IV kwartale tego roku w 13 województwach.

Na Mazowszu urządzenia staną w trzech lokalizacjach: w Łazach w alei Krakowskiej; w Grójcu przy ul. Mogielnickiej 32; a także w Warszawie, w dzielnicy Ursus przy al. Jerozolimskich 249.

Te fotoradary zostaną zainstalowane w miejscach, w których do tej pory nie funkcjonowały. Za ich lokalizację odpowiada Instytut Transportu Samochodowego. To wskazanie odbyło się podczas rzetelnej, gruntownej pracy analitycznej – zaznaczył na konferencji prasowej wiceminister Weber.

Jak podkreślił wiceminister, główną przyczyną najpoważniejszych wypadków jest nadmierna prędkość. – Dlatego dużą uwagę w tej chwili koncentrujemy na tym, aby objąć kolejne bardzo niebezpieczne miejsca właśnie fotoradarami, aby tam uspokoić i ustabilizować ruch – podkreślił.

Będzie 358 nowych rejestratorów

Zaznaczył, że 26 nowych urządzeń jest jednym z komponentów większego przedsięwzięcia. Pozostałe to m.in. instalacja od 2021 r. kamer na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną i na przejazdach kolejowych. Weber dodał, że wymieniane będą również fotoradary już funkcjonujące, które już się wyeksploatowały.

Dzisiaj ogłaszamy nowe działania, które – jestem przekonany – poprawią bezpieczeństwo w ruchu drogowym, i które wpłyną na utrzymanie spadkowej tendencji, jeżeli chodzi o wypadki i rannych i też wpłyną na gruntowny i gwałtowny spadek ofiar śmiertelnych, a na tym nam zależy bardzo mocno – podkreślił.

Zastępca głównego inspektora transportu drogowego ds. ruchu drogowego Karolina Wieczorek dodała, że w ramach realizacji projektu rozbudowy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) zostanie zakupionych 358 nowych urządzeń rejestrujących.

Zaznaczyła, że będą to urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości, kamery rejestrujące wjazd pojazdu na czerwonym świetle na skrzyżowanie, a także kamery rejestrujące wjazd pojazdu na czerwonym świetle na przejazd kolejowy. Zakupione zostaną również wideorejestratory, które będą używane w nieoznakowanych pojazdach ITD.

W tej chwili ogłosiliśmy przetarg na zakup i instalację 26 fotoradarów punktowych. Kolejne przetargi będą ogłaszane i będziemy instalować na polskich drogach jeszcze więcej urządzeń, które pozwolą nam monitorować sytuację – zapowiedziała Wieczorek.

Czytaj też: Wyższe mandaty i gminne fotoradary pomysłem na bezpieczne drogi 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone