SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Robot da Vinci w siedleckim szpitalu. Prezes: to krok w stronę XXII wieku

Robot da Vinci/fot. RDC

Mniej bólu, szybsza rehabilitacja i mniejsze ryzyko powikłań. Pacjenci z urologii, ginekologii i onkologii w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach będą szybciej dochodzić do zdrowia dzięki operacjom przeprowadzanym przy wykorzystaniu robota da Vinci. Sprzęt zakupił samorząd Mazowsza.

Lecznica jako trzecia na Mazowszu od dziś dysponuje nowoczesnym urządzeniem do przeprowadzania precyzyjnych operacji laparoskopowych. – System składa się z trzech części – mówi urolog i koordynator programu da Vinci Piotr Kania. – Są ramiona robota, przez które operator przekazuje swoje ruchy. Drugim urządzeniem jest konsola, przy której siedzi operator. Trzecim elementem jest wieża wideo, która pokazuje obraz – tłumaczy.

To nie będzie jedyny taki robot w publicznych placówkach – zapowiada Janina Orzełowska z zarządu województwa. – Uważamy, że ten pierwszy impuls jest bardzo ważny, ale oczywiście inne szpitale marszałkowskie zaczynają z nami rozmawiać o wyposażeniu właśnie w te roboty da Vinci – dodaje.

Z zakupu cieszy się prezes zarządu szpitala Marcin Kulicki. – Uruchomienie robota da Vinci w naszym szpitalu to krok w stronę XXI, a nawet XXII wieku – mówi.

Robot da Vinci kosztował prawie 10 mln złotych, pierwsze operacje już 9 grudnia. W szpitalu będzie wykorzystywany zarówno komercyjnie, jak i przy operacjach na NFZ.

Czytaj też: Kryzys kadrowy w siedleckim szpitalu. Prezes płaci 150 zł za godzinę pracy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone