SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Szczerba o Pl. Piłsudskiego: pan minister i pan wojewoda zachowują się jak drobne cwaniaczki

fot. RDC

– Mam wrażenie, że pan minister i pan wojewoda zachowują się jak drobne cwaniaczki – mówił w RDC poseł Michał Szczerba (PO), komentując w ten sposób przekazanie Placu Piłsudskiego w zarząd wojewody mazowieckiego.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oddało wojewodzie mazowieckiemu w trwały zarząd teren, na którym znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. W ubiegłym tygodniu w komunikacie mazowieckiego urzędu wojewódzkiego napisano, że plac to nieruchomość Skarbu Państwa i miejsce służące przede wszystkim organizacji państwowych uroczystości, i dlatego powinno być pod nadzorem administracji samorządowej. Decyzja ministra wywołała liczne kontrowersje. Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski przekonywał, że własnością miasta jest m.in. obszar samego Grobu Nieznanego Żołnierza i teren bezpośrednio przed nim, natomiast własnością Skarbu Państwa jest m.in. obszerny fragment placu dalej w stronę ulicy plac marszałka Piłsudskiego.

„Drobne cwaniaczki”

Mam wrażenie, że pan minister i pan wojewoda zachowują się jak drobne cwaniaczki – skomentował w RDC Michał Szczerba. – Z jednej strony jest zabranie kompetencji stołecznemu konserwatorowi zabytków, a teraz mamy do czynienia z nielegalnym przejęciem Placu Piłsudskiego – dodał i podkreślił, że zgodnie z prawem Plac Piłsudskiego jest drogą publiczną, która została przekazana w trwały zarząd ZDM. – Sam Grób Nieznanego Żołnierza i przestrzeń przed nim, stanowi własność miasta – zaznaczył poseł.

„Łamanie prawa”

Jak ocenił, celem przekazania placu w zarząd wojewody może być próba znalezienia przestrzeni, którą można zaadaptować pod pomniki smoleńskie. – Każda tego typu sytuacja to próba przejmowania kompetencji samorządu terytorialnego. Samorządy mają swoje określone kompetencje, które wynikają z Konstytucji i z ustaw. Mamy więc do czynienia z łamaniem prawa. Minister Adamczyk nie miał prawa przekazać tego placu wojewodzie – podkreślił Michał Szczerba w RDC.

Czytaj też:

Prezydent Warszawy sprzeciwia się przekazaniu wojewodzie Placu Piłsudskiego. „Nie oddamy” 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone