SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Spór o uchodźców w gminie Olszewo-Borki. Młodzież Wszechpolska protestuje

fot. Pixabay

Wójt gminy Olszewo-Borki zadeklarował możliwość przyjęcia uchodźców. W tej sprawie protestują działacze Młodzieży Wszechpolskiej. – Wśród mieszkańców gminy Olszewo-Borki jest duże zaniepokojenie i wynika ono z sytuacji, jaka panuje na zachodzie Europy. Liczba osób nie jest istotna – mówił w audycji „Jest sprawa” Mateusz Bałazy z Młodzieży Wszechpolskiej. Ewa Piechota, rzecznik prasowy Urzędu ds. Cudzoziemców odpowiedziała, że skoro należymy do UE, to z tego faktu wynikają przywileje, ale również obowiązki.

Krzysztof Szewczyk, wójt  gminy Olszewo-Borki odpowiedział wojewodzie mazowieckiemu i zadeklarował możliwość przyjęcia pięciu uchodźców. I sprawie będzie decydować Rada Gminy, ale Młodzież Wszechpolska już teraz zapowiedziała w tej sprawie manifestację przed urzędem.

Jak argumentował Mateusz Bałazy z Młodzieży Wszechpolskiej, jest to wynik społecznego sprzeciwu wobec zapraszania osób z obcych kręgów kulturowych. – Nie ma, co się dziwić, ponieważ zaniepokojenie wśród mieszkańców Olszewo-Borek jest duże i wynika z sytuacji, jaka jest na zachodzie Europy. Liczba osób nie jest istotna. Jeśli spojrzymy na zachodnią Europę, to tam podobnie się zaczynało, a teraz mamy istotną mniejszość muzułmańską, która tworzy własne enklawy, do których nie ma dojścia policja i inne służby – tłumaczył.

Dodał, że statystyki ONZ pokazują, że około 75 procent napływającej ludności to migranci ekonomiczni, a reszta to uchodźcy. – Większość z tych osób nawet nie pochodzi z państw, gdzie trwa konflikt wojenny. Trzeba to rozróżniać. UE nakazuje nam ich przyjęcie i myślę, że to stanowi realny problem – zaznaczył.

„Mamy duże poparcie”

Wspomniał również, że manifestacja odbędzie się pod Urzędem Gminy. – Mamy duże poparcie wśród mieszkańców. Jeżeli spojrzymy na badania opinii publicznej, to Polacy są przeciwko sprowadzaniu imigrantów. Powinniśmy też poruszyć temat, kto zdestabilizował Bliski Wschód. Odpowiedzialność powinien wziąć na siebie Zachód i USA. To oni muszą rozwiązywać ten problem, a nie przerzucać go na innych – stwierdził.

„Jesteśmy w UE”

Ewa Piechota, rzecznik prasowy Urzędu ds. Cudzoziemców odparła, iż póki co jesteśmy w UE i z tego faktu wynikają przywileje, ale również obowiązki. – Jednym z nich jest przyjmowanie osób, które ubiegają się o ochronę w naszym kraju. W tym momencie jest wielkie larum na temat siedmiu tysięcy osób, które Polska miałaby przyjąć w ciągu dwóch lat – mówiła.

Zwróciła uwagę, że to będzie proces rozbity w czasie. – Nikt nie zauważył tego, że w 2013 roku mieliśmy rekordową liczbę prawie 15 tys. wniosków o nadanie statusu uchodźcy. Co więcej, są to osoby, które przyjeżdżają do nas ze wschodu, ale gównie z Czeczenii i są to właśnie muzułmanie – wspomniała.

Do dyskusji w studiu zapraszamy także słuchaczy. Czekamy na sygnały o sprawach, które warto poruszyć w programie “Jest sprawa”. Adres mailowy: jestsprawa@rdc.pl, tel. 022 645 90 90 (w trakcie audycji – od poniedziałku do czwartku w godzinach 14.00-15.00.). Adres pocztowy: “Jest sprawa” Polskie Radio RDC, ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa.

Po audycji skontaktował się z nami Rafał Kostrzyński, rzecznik UNHCR w Polsce ONZ i odniósł się do słów Mateusza Bałazego, który mówił, że „statystyki ONZ pokazują, że około 75 procent napływającej ludności to migranci ekonomiczni”.

„ONZ nigdy nie twierdziła, że „około 75 procent napływającej ludności to migranci ekonomiczni, a reszta to uchodźcy” – napisał.

„Tymczasem prawda jest taka, że ONZ w swoich raportach od miesięcy alarmuje, że ogromna większość osób docierających do Grecji przez Morze Śródziemne, pochodzi z krajów objętych konfliktem. Odsyłam choćby do raportu, w którym napisaliśmy, że „THE NINE-MONTH 2015 TOTAL COMPARES TO 43,500 SUCH ARRIVALS IN GREECE IN ALL OF 2014. NINETY-SEVEN PER CENT ARE FROM THE WORLD’S TOP 10 REFUGEE-PRODUCING COUNTRIES, LED BY SYRIA (70 PER CENT), AFGHANISTAN (18 PER CENT) AND IRAQ (4 PER CENT)” – czytamy w informacji otrzymanej od Rafała Kostrzyńskiego.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone