SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła SMS-y z ostrzeżeniami dla mieszkańców Mazowsza

Sytuacja w Zawichoście (woj. świętokrzyskie). fot. PAP/Piotr Polak

W związku z falą wezbraniową, która ma przejść przez Mazowsze i Lubelszczyznę, RCB rozesłało mieszkańcom czterech położonych przy Wiśle powiatów wiadomości SMS z ostrzeżeniami. Wcześniej podobnie ostrzegano mieszkańców woj. świętokrzyskiego, małopolskiego czy podkarpackiego.

Jak przypomniała w rozmowie z PAP Anna Adamkiewicz z RCB, tego typu ostrzeżenia wysyłane są od czwartku. Na początku kierowane one były do mieszkańców Małopolski, a później także do mieszkańców województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego.

W niedzielę RCB rozesłało SMS-y do mieszkańców powiatów puławskiego oraz ryckiego na Lubelszczyźnie, oraz powiatów zwoleńskiego i kozienickiego na Mazowszu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina w nich, że w poniedziałek i wtorek w tych województwach dojdzie do kulminacji fali wezbraniowej na Wiśle i przestrzega przed zbliżaniem się do rzek.

11 stanów alarmowych

Z informacji przekazanych przez rzecznika PSP st. bryg. Pawła Frątczaka wynika, że w niedzielę po południu na stacjach wodowskazowych w całym kraju odnotowano 11 stanów alarmowych, w tym 10 na Wiśle, a jeden na Odrze. W 33 miejscach utrzymują się stany ostrzegawcze, w tym 28 w dorzeczu Wisły i osiem w dorzeczu Odry.

We wtorek przejście fali kulminacyjnej spodziewane jest w stolicy, jednak zgodnie z informacjami biura prasowego stołecznej komendy PSP, nie będzie ona groźna. „Jeżeli chodzi o Warszawę, to sprawa powinna rozejść się po kościach. We wtorek o godz. 6 spodziewana jest fala na punkcie Warszawa Bulwary i ma mieć około 600 centymetrów, czyli tyle, ile wynosi stan ostrzegawczy. Nie przekroczy tym samym pułapu alarmowego” – podało biuro.

W niedzielę trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego obowiązuje jedynie na Lubelszczyźnie. Alert drugiego stopnia wydano dla województwa mazowieckiego. W południowej części województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego prognozowane są z kolei burze z gradem.

Czytaj też:

Stołeczny ratusz gotowy na falę wezbraniową na Wiśle

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone