SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Ruszyły eliminacje do Konkursu Chopinowskiego

fot. Pixabay

Blisko 160 pianistów zakwalifikowanych do Konkursu Chopinowskiego wystąpi w dniach 12-23 lipca 2021 roku w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Eliminacje do konkursu były sprawą absolutnie priorytetową – zaznaczyła Joanna Bokszczanin, kierownik Biura Konkursu Chopinowskiego w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina. – Na to wydarzenie czekało już od ponad roku 163 pianistów z ponad 30 krajów. Jest to naprawdę duża grupa młodych ludzi i mamy poczucie, że naszym obowiązkiem jest wyłonienie jak najszybciej osiemdziesięciu uczestników konkursu głównego, który – mamy nadzieję – odbędzie się w październiku – zaznaczyła.

Tylko sześciu pianistów zrezygnowało z przyjazdu

Okazało się, jak mówi Joanna Bokszczanin, że zdecydowana większość pianistów gotowa jest, pomimo rozmaitych restrykcji, przyjechać do Warszawy w lipcu, po to, aby zaprezentować się na żywo przed jurorami i – miejmy nadzieję – również przed publicznością. Z liczby 163 pianistów tylko sześciu odwołało swój udział w eliminacjach.

Wszyscy jurorzy Konkursu Chopinowskiego doskonale znają formułę przesłuchań online. Na takie rozwiązanie, w fazie eliminacyjnej, decyduje się w tym roku wielu organizatorów, takich znaczących wydarzeń, jak Konkurs Królowej Elżbiety w Brukseli, Rubinsteina w Tel Awiwie, czy Konkurs w Leeds.

Większość jurorów Konkursu Chopinowskiego preferuje jednak tradycyjny sposób oceniania, oparty na przesłuchaniach na żywo. Po długich, wielostronnych konsultacjach i analizie sytuacji odrzuciliśmy formułę przesłuchań online – zaznacza Bokszczanin. – Proszę pamiętać, że fazę opartą na ewaluacji nagrań wideo mamy już za sobą – dodaje.

Z udziałem publiczności

Nie jest to jednak doskonała forma prezentacji i jak zdradza Kierownik Biura Konkursu, w przyszłości planuje się odejście od tego rodzaju formy nagrań. – Dzięki kontaktom z uczestnikami wiemy, że większość z nich negatywnie odbiera granie tylko do kamery. To bardzo trudne doświadczenie dla młodych artystów, które nie daje im szansy pełnego zaprezentowania swoich możliwości – mówi Bokszczanin.

Występy pianistów podczas eliminacji – jak zapewniają organizatorzy – mają się odbywać z udziałem publiczności.

Obecność publiczności na Konkursie Chopinowskim jest bardzo istotna – podkreśla Bokszczanin. – To słuchacze w znacznej mierze tworzą atmosferę konkursu, uskrzydlają pianistów, a Warszawę zmieniają na kilka tygodni w światową stolicę muzyki. Na Konkurs Chopinowski, przeżywany w Filharmonii Narodowej, czekają na całym świecie tysiące szczęśliwych posiadaczy biletów. Czekają też miliony miłośników Chopina, którzy zmagania konkursowe śledzić będą za pośrednictwem mediów – wyjaśnia.

Organizatorzy eliminacji starają się monitorować wszelkie ograniczenia w podróżowaniu pomiędzy Polską a krajami reprezentowanymi przez uczestników eliminacji. – Pracujemy oczywiście ze świadomością, że to stan na dziś i że wszystko się ciągle zmienia. Mamy jednak nadzieję, że sytuacja będzie się poprawiać – zauważa Bokszczanin.

I dodaje: – zamierzamy wdrożyć wszelkie możliwe procedury, które powinny zminimalizować ryzyko zakażenia i nad którymi w chwili obecnej pracujemy, zresztą nie tylko z myślą o jurorach, ale również o uczestnikach eliminacji i publiczności.

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego odbywać się będą od 12 do 23 lipca w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwać będzie od 2 października do 23 października 2021 r.

Czytaj też:

Wraca Konkurs Chopinowski. Eliminacje w lipcu w Warszawie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone