SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rekord w Nagrodzie Kapuścińskiego. Zgłoszono ponad 140 książek

Rekord w Nagrodzie Kapuścińskiego/fot. UM Warszawa

Rekordowa liczba książek zgłoszonych do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. To już 13. edycja stołecznego konkursu. Teraz reportaże będzie oceniać jury.

Do konkursu zgłoszone zostały 143 książki. 104 napisane zostały po polsku, pozostałe 39 to tłumaczenia z dziewięciu języków obcych. Wśród nich głównie pozycje angielskie, ale też literatura hiszpańska, szwedzka, norweska, portugalska czy włoska.

W kwietniu jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej ogłosi 10 nominowanych. Spośród nich wyłoniona będzie finałowa piątka. Zwycięzcę poznamy pod koniec maja.

Nowe jury

W tym roku odbędzie się 13. edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Do jury dołączyło dwoje nowych członków: Wojciech Jagielski, reportażysta i wieloletni korespondent wojenny oraz Taciana Niadbaj, białoruska poetka i tłumaczka, która stała na czele zdelegalizowanego Pen Clubu na Białorusi.

Przewodniczącą jury jest Katarzyna Surmiak-Domańska, reportażystka Gazety Wyborczej, pozostali członkowie to William R. Brand, tłumacz i pierwszy agent literacki Kapuścińskiego, oraz dziennikarka i redaktorka Elżbieta Sawicka. Sekretarzynią nagrody jest Maria Krawczyk, redaktorka i psychoterapeutka.

Nagroda Kapuścińskiego

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego to polska coroczna nagroda literacka przyznawana od 2010, ustanowiona przez władze Warszawy. Nagroda przyznawana jest autorowi najlepszego reportażu literackiego wydanego po polsku w Polsce w danym roku oraz autorowi najlepszego przekładu reportażu literackiego na język polski. Zwycięzcy otrzymują nagrodę pieniężną w wysokości: 100 tys. zł w kategorii najlepszy reportaż literacki roku oraz 20 tys. zł w kategorii najlepszy przekład reportażu literackiego roku (nagroda dla tłumacza/ki do 2018 r. 50 tys. i 15 tys.). Honorowy patronat nad nagrodą objęła żona pisarza, Alicja Kapuścińska.

Czytaj też:

Znamy laureata Nagrody Literackiej im. M. Nowakowskiego

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone