SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Radomski hejnał od przyszłego roku? Trwają prace Resursy Obywatelskiej

Siedziba Urzędu Miasta w Radomiu/fot. RDC

Pomysł na odtwarzanie hejnału z wieży radomskiego ratusza wraca po przerwie spowodowanej pandemią. Najprawdopodobniej usłyszymy go w przyszłym roku – prace nad nagraniem prowadzi Resursa Obywatelska. Radomianie będą codziennie słuchać XV-wiecznego utworu „Alleluja” autorstwa Mikołaja z Radomia.

Decyzję o odtwarzaniu hejnału z ratuszowej wieży podjęła w styczniu 2020 roku rada miasta. Pomysł został jednak zablokowany przez pandemię. Teraz prace idą już pełną parą.

Nagranie przygotowują już pracownicy Resursy Obywatelskiej – mówi radny Tomasz Gogacz. – Będzie to nagranie profesjonalnie zrobione. Myślę, że w 2022 roku będzie ten temat rozwiązany – wyjaśnia.

Radom na hejnał sobie zasłużył – dodaje Gogacz. – Radom też jest miastem królewskim, po prostu będzie ten hejnał odtwarzany. Jest też taka uchwała, żeby na rozpoczęcie sesji rady miejskiej ten hejnał był odtwarzany. Jest to coś, co mówi o patriotyzmie lokalnym, o pewnym wizerunku. Radom chce być jak najbardziej pozytywnie rozpoznawalnym miastem dla gości. Myślę, że każdy będzie mógł się takim utworem pochwalić – mówi.

Wiemy, jak brzmi utwór, który codziennie będzie odtwarzany z ratuszowej wieży.

Mikołaj z Radomia był średniowiecznym kompozytorem znanym w Polsce i poza granicami kraju. Decyzja o tym, kiedy hejnał zacznie być odgrywany, jeszcze nie zapadła.

Czytaj też:

Radom ma własny hejnał. „To krok ku kolejnym symbolom”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone