SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Radom. Wręczono promesy na remonty ponad 91 km dróg

fot. Ken Teegardin/flickt CC-BY-SA 2.0

Samorządy z regionu radomskiego otrzymały w czwartek promesy z kwotami przyznanymi w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Do gmin i powiatów ziemi radomskiej trafi 72 miliony złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na remonty, przebudowę i rozbudowę 91 kilometrów dróg.

W tym roku na wsparcie projektów gminnych i powiatowych w województwie mazowieckim przeznaczono w sumie 538 mln zł. Jak poinformował wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz w regionie radomskim dofinansowano 34 wnioski, w sumie na kwotę 72 mln zł. Łączna długość wszystkich odcinków dróg, które zostaną wyremontowane, to ponad 91 km. – To spora pomoc dla samorządów, a biorąc pod uwagę, że jest to dofinansowanie 80-procentowe to wielka ulga dla budżetów wielu gmin i powiatów – zauważył Standowicz.

Skorzystają nawet najmniejsze gminy 

Obecny na uroczystości szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski podkreślił, że ze względu na duże dofinansowanie, ze wsparcia z Funduszu Dróg Samorządowych mogą skorzystać nawet najmniejsze gminy. Fakt ten potwierdzali samorządowcy. Wójt 5-tysięcznej gminy Jasieniec, mówiła, że kwota wsparcia (ponad 932 tys. zł), jaką otrzymała jej gmina, jest historyczna, jeśli chodzi o wysokość dofinansowania. – To ogromny zastrzyk finansowy dla naszej gminy. Zrobimy za to ponad kilometr porządnej drogi w miejscowości Gołębiów – powiedziała.

Wójt prawie 9-tysięcznego Wolanowa Ewa Markowska-Bzducha stwierdziła, że wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych to strzał w dziesiątkę potrzeb lokalnych. – W tej chwili odbywam zebrania w 23 sołectwach i zawsze pierwszym i najważniejszym tematem są drogi – zaznaczyła. Samorządy mogły uzyskać dofinansowanie w wysokości od 50 do 80 proc. przewidywanych kosztów realizacji zadania. Powiaty oraz miasta na prawach powiatu mogły złożyć 3 wnioski o dofinansowanie, natomiast gminy 2 wnioski.

W pierwszej kolejności dofinansowanie otrzymały zadania z list podstawowych. Wnioski znajdujące się na listach rezerwowych będą mogły uzyskać dofinansowanie pod warunkiem wystąpienia oszczędności w wysokości pozwalającej na ich sfinansowanie.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone