SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Protest medyków. „Białe miasteczko 2.0” wznowiło działanie

Białe miasteczko przed KPRM/fot. PAP/Tomasz Gzell

„Białe miasteczko 2.0” wznowiło w piątek badania profilaktyczne oraz konsultacje z personelem medycznym. Protestujący medycy po raz kolejny wystosowali pismo do Ministerstwa Zdrowia, w którym apelują o przedstawienie konkretnych propozycji porozumienia.

„Białe Miasteczko 2.0” w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozstawiono 11 września, po proteście pracowników ochrony zdrowia. Forma protestu nawiązuje do „białego miasteczka” pielęgniarek założonego w 2007 roku. Działalność „Białego Miasteczka 2.0” została zawieszona po tragicznej śmierci 94-letniego mężczyzny, do której doszło w ubiegłą sobotę.

W piątek medycy poinformowali o wznowieniu działalności „białego miasteczka”. „+Białe Miasteczko 2.0+ powraca do pierwotnej działalności! Zapraszamy na badania profilaktyczne oraz konsultacje z personelem medycznym!” – napisał na swoim oficjalnym profilu na Twitterze Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia.

Protestujący w piątek wystosowali także pismo do wiceministra zdrowia Piotra Brombera. Po raz kolejny apelują w nim o podanie propozycji i konkretnych zapisów, które mogą być częścią porozumienia.

Komitet poinformował, że czeka na przesłanie materiałów oraz agendy najbliższego spotkania do niedzieli, 26 września do godz. 20.

Pismo w imieniu komitetu podpisali przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok i wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak.

Trwają negocjacje

Ostatnie spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia odbyło się w czwartek w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie.

Przedstawiciele protestujących medyków nie kryli rozczarowania przebiegiem spotkania. Wskazywali, że ze strony rządu nadal nie padły żadne konkretne propozycje. Mówili też, że ministerstwo gra na zwłokę, a rozmowy są przeciągane.

Z kolei wiceminister zdrowia Piotr Bromber poinformował, że podczas spotkania strona rządowa zaprezentowała perspektywę czasową na lata 2022-2027. „Ustaliliśmy, że te tematy będą kontynuowane w ramach kontaktów roboczych i ustaliliśmy następne terminy spotkań” – poinformował wiceminister. Pytany o datę kolejnego spotkania powiedział, że padła godzina 11.00 we wtorek.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów.

Trudne do zrealizowania postulaty

Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Według resortu zdrowia łączny koszty realizacji postulatów komitetu protestacyjnego byłyby ogromne. Kierownictwo MZ zaznacza, że realizacja postulatów płacowych protestujących medyków jest nie do udźwignięcia w przyszłorocznym budżecie i deklaruje, że chce rozmawiać o wynagrodzeniach i ścieżce ich wzrostu.

We wtorek porozumienie z ministrem zdrowia zawarł Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych i Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ.

Czytaj też:

Nowe fakty ws. tragicznego incydentu w „białym miasteczku”

COVID-19. Ruszyła rejestracja na szczepienia trzecią dawką. Dla kogo?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone